24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Holland o „Pokocie”: kontekst sprawił, że film zrobił się polityczny

Reżyser w rozmowie z Nowa TV

– Myśmy ten film zaczęli robić cztery lata temu i to nie było polityczne dzieło – mówiła Agnieszka Holland o swoim najnowszym filmie „Pokot” w rozmowie z Nowa TV. – Kontekst sprawił, że się zrobiło polityczne. W tygodniu, kiedy wypuszczamy film do kin, widzimy nagle rzeź drzew – zauważyła. We wtorek w Warszawie odbyła się premiera nagrodzonego na Berlinale filmu.

„Pokot” został już doceniony za granicą. Do polskich kin wejdzie w piątek 24 lutego. We wtorek 21 lutego odbyła się uroczysta premiera filmu. O tym, jakie jest przesłanie „Pokotu” mówiła w ekskluzywnej rozmowie z reporterem Nowa TV reżyser filmu Agnieszka Holland.

– Myśmy ten film zaczęli robić cztery lata temu, a Olga Tokarczuk napisała swoją książkę 8-9 lat temu, i to nie było polityczne dzieło ani w zamyśle, ani w odbiorze – wyjaśniła twórczyni w rozmowie z Maciejem Adamiakiem. Wiele osób zwraca uwagę, że na tle trwającej w Polsce wycinki drzew i związanych z tym protestów społecznych obraz zyskał nowe, polityczne oblicze.

„Jak się dotyka ważnych tematów, to one zwykle się robią polityczne”

– Kontekst sprawił, że się zrobiło polityczne. W tygodniu, kiedy wypuszczamy film do kin, widzimy nagle rzeź drzew. Widzimy, że polityka tego obecnego rządu doprowadziła do tego, że masowo wycina się stare drzewa w Polsce – wyliczała. – To kontekst spowodował, że takie ważne tematy, jak stosunek do natury, do planety, do słabszych, do zwierząt oraz stosunek do kobiet i ich poczucie sprawczości są celem ataku obecnej ekipy (rządzącej – red.), więc nagle żeśmy się znaleźli pod ostrzałem kul. Jak się dotyka ważnych tematów, to one zwykle się robią polityczne – podkreślała reżyser.

Jak zaznaczyła Agnieszka Holland, „można się nie zgadzać z tym filmem, ale ważne jest, żeby się na niego otworzyć bez jakichś a priori”.

Najnowszy film Agnieszki Holland został uhonorowany Nagrodą im. Alfreda Bauera podczas 67. Berlinale. Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem „Pokot” powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

(„Tu i teraz”)

pokot

film

kultura

Tu i teraz

premiera

srebrny niedźwiedź

berlinale

agnieszka holland

Redakcja 24 godziny
date_range 22 lutego 2017 schedule 08:58
„Zgłaszają się do nas nauczyciele, którzy tracą pracę”
1 września nie wszyscy wrócą do szkoły

– Jeżeli nauczyciel będzie chciał dopełnić swój podstawowy etat, który ma w innej szkole, będzie potrzebna zgoda dyrektora. Obawiam się, że o tę zgodę nie będzie łatwo – ocenił w Nowa TV Artur Sierawski, nauczyciel historii, inicjatywa „Nie dla chaosu w szkole”. Chaos rozpoczął się w zeszłym roku, kiedy minister Anna Zalewska ogłosiła plan swojej reformy z którego tak naprawdę nic nie wynikało – dodał nauczyciel.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 09:03