24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Holendrzy wybrali! Premier Mark Rutte świętuje wynik

Padł rekord frekwencji

Po przeliczeniu 95 proc. głosów, które oddano w środowych wyborach w Holandii, doszło do niewielkiej zmiany względem wcześniejszych danych podawanych przez exit poll. Partia Ludowa nieznacznie zwiększyła swoją przewagę nad populistyczną i antyimigrancką Partią Wolności Geerta Wildersa.

Centralna komisja wyborcza dysponuje już danymi z niemal wszystkich lokali w Holandii. Zwyciężyła Centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego – uzyskała 33 mandaty. Drugie miejsce zdobyła Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa (PVV), która zdobyła 20 miejsc w parlamencie. Kolejne pozycje to chadecy i liberałowie, którzy mają ex aequo po 19 mandatów.

Co ciekawe, oficjalnie potwierdzono również odnotowanie najwyższej od 30 lat frekwencji wyborczej w Holandii. Do wyborczych urn udało się aż 81 proc. uprawnionych Holendrów.

Chcemy trzymać się dotychczasowego kursu - bezpieczeństwa, stabilności i prosperity – podkreślił premier Mark Rutte na spotkaniu ze swymi zwolennikami w Hadze po ogłoszeniu wyników exit polls. Przywódca antyimigranckiej i antyunijnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders zapowiedział, że jeśli nie dojdzie do stworzenia nowej koalicji rządowej, to PVV będzie „twardą opozycją”.

Spośród 17 milionów obywateli Holandii, uprawnionych do głosowania jest około 13 milionów osób. Z 1114 kandydatów, pochodzących z 28 partii politycznych, wybrano 150 deputowanych niższej izby parlamentu.

Oficjalne wyniki wyborów zostaną ogłoszone 21 marca.

(wp.pl, SE.pl)

holendrzy

Mark Rutte

holandia

wybory

Geert Wilders

Redakcja 24 godziny
date_range 16 marca 2017 schedule 21:25