24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Holendrzy wybierają parlamentarzystów

Z ponad tysiąca kandydatów

W środowych wyborach w 17-milionowej Holandii o 150 mandatów ubiega się ponad tysiąc kandydatów z 28 partii politycznych. To nic dziwnego na holenderskiej scenie politycznej, bo teraz w parlamencie zasiada 16 partii. Niezależnie od tego, które ugrupowanie wygra wybory, do rządzenia potrzebna będzie koalicja.

Dla Holandii będą to pierwsze od 2002 roku wybory parlamentarne, które odbędą się zgodnie z planem.

Według przedwyborczych sondaży na nieznaczną wygraną może liczyć centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji premiera Marka Ruttego. Wyprzedza ona antyislamską Partię na rzecz Wolności Geerta Wildersa.

Czytaj także: HOLLANDE REZYGNUJE Z UDZIAŁU W WYBORACH

Wynik jest jednak niepewny, bo różnica między kilkoma ugrupowaniami zajmującymi czołowe miejsca w sondażach pozostaje na poziomie błędu statystycznego.

Wiadomo, że sterów władzy nie obejmą eurosceptycy, bo współpracę z nimi wykluczają inne ugrupowania.

W obawie przed hakerami, którzy mogliby zakłócić proces liczenia głosów za pomocą systemów informatycznych, wszystkie karty zostaną zliczone ręcznie. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone we wtorek 21 marca.

(„24 godziny”)

parlament

partia

holandia

polityka

wybory

Redakcja 24 godziny
date_range 15 marca 2017 schedule 21:42
Kwaśniewski: nie konstytucja jest problemem, a to że rządzący ją łamią
Były prezydent w Nowa TV

– Moim zdaniem dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – mówił w Nowa TV Aleksander Kwaśniewski. – Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał były prezydent.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 czerwca 2017 schedule 10:06