24h online
GROM opuściło już ponad 70 żołnierzy źródło: YouTube

GROM opuściło już ponad 70 żołnierzy

Komandosi to światowa elita

Brali udział w wielu konfliktach zbrojnych, między innymi w Afganistanie, Syrii czy Iraku. Dziś GROM przeżywa trudne chwile. W krótkim czasie opuściło go ponad 70 doskonale wyszkolonych żołnierzy. Jednostka straciła znaczną część ludzi tworzących grupy bojowe. Osiągnięcie takiego poziomu wyszkolenia zajmie ich następcom kilka lat.

System szkolenia żołnierza GROM, obejmuje trzy obszary: przeciwterrorystyczne działania lądowe, np. odbijanie zakładników i obiektów; działania specjalne. czyli m.in. działania w ukryciu na tyłach wroga i morskie działania przeciwterrorystyczne, tj. zwalczanie terroryzmu na morzach, statkach i platformach. Dodatkowo, każdy operator GROM, przechodzi szkolenia spadochronowe, nurkowe, wysokościowe, pirotechniczne i szkolenie medyczne. Całość trwa minimum dwa lata i kosztuje 1 mln dol.

– Odejścia żołnierzy z GROM-u potwierdzają, że atmosfera w armii musi być nie do wytrzymania – uważa Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Czytaj także: Ppłk Przepiórka o odznaczeniu Misiewicza: policzek dla żołnierzy

Odmiennego zdania są politycy partii rządzącej. – Nie robiłbym wokół tej sprawy histerii, zwłaszcza, że dzisiaj fakty są takie, że mamy armię o dziesięć tysięcy większą – stwierdził Łukasz Schreiber (PiS).

O Gromie zrobiło się głośno gdy podczas wojny w Iraku. Operatorzy GROM wyruszyli na samobójczą – zdawało się – akcję, odbicia terminala portowego Umm Kasr. Komandosi nie tylko zdobyli budynek, ale zrobili to bez żadnych strat własnych, aresztując 18 irackich żołnierzy, którzy mieli podpalić w porcie ropę, by uniemożliwić Amerykanom inwazję. Za ten sukces dług Polski wobec ameryki został zmniejszony o 20 mld dol.

Obrona terytorialna, budowana przez Antoniego Macierewicza, nie zastąpi wyszkolonych specjalistów.

– Antonii Macierewicz, robi wszystko, żeby osłabić polską armię – podkreśla Rafał Grupiński z PO.

Nieoficjalnie żołnierze skarżą się na brak stabilizacji i częste zmiany na stanowisku dowódcy – było ich trzech w przeciągu roku. Doskwiera im także indoktrynacja polityczna – oni swój patriotyzm udowodnili na misjach bojowych.

(„24 godziny”)

komandos

obrona terytorialna

odejścia

antoni macierewicz

wojsko

armia

GROM

Redakcja 24 godziny
date_range 30 kwietnia 2017 schedule 18:14