24h online
Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego źródło: Wikimedia Commons/Akumiszcza

Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego

W kategorii Muzyka chóralna

Kompozytor Krzysztof Penderecki został uhonorowany nagrodą Grammy w kategorii Muzyka chóralna za album „Penderecki Conducts Penderecki”. 59. gala wręczenia muzycznych Oscarów odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles.

Nagrodzony album zawiera pierwsze nagranie studyjne Krzysztofa Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na płycie znalazła się m.in. kompozycja „Dies Illa”, która postała z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Grammy po raz czwarty

To nie pierwsza nagroda Grammy dla Polaka. Po raz pierwszy statuetka powędrowała do kompozytora w 1988 r. za II Koncert wiolonczelowy. W roku 1999 nagrodzono Pendereckiego jako kompozytora najlepszego utworu współczesnego (II Koncert skrzypcowy) oraz wykonawcę dyrygującego własnym utworem. 16 lat temu przyznano mu Grammy za „Credo”.

Płyta „Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1” jest pierwszą z cyklu, który będzie prezentował dzieła orkiestrowo-chóralne kompozytora.

Krzysztof Penderecki jest jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów współczesnych. Najważniejsze dzieła w jego dorobku to m.in.: „Tren ofiarom Hiroszimy”, „Pasja wg. św. Łukasza”, „Dies Irae”, „Jutrznia”, „Polskie Requiem”, „Te Deum", „Siedem bram Jerozolimy” oraz opery „Czarna maska”, „Diabły z Loudun” i „Raj utracony”.

Czytaj także: „KAŻDY MOMENT NA ESTRADZIE, TO MOMENT ŚWIĘTY”

(pap.pl)

grammy

kultura

kompozytor

muzyka

krzysztof penderecki

penderecki

Redakcja 24 godziny
date_range 13 lutego 2017 schedule 12:29
Zmarł Janusz Głowacki
Miał 79 lat

Janusz Głowacki był znanym dramaturgiem, prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych. Został nagrodzony prestiżowymi nagrodami literackimi, m.in. American Theatre Critics Association Award. O jego śmierci poinformowała żona, Olena Leonenko-Głowacka.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 sierpnia 2017 schedule 16:48