24h online
Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego źródło: Wikimedia Commons/Akumiszcza

Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego

W kategorii Muzyka chóralna

Kompozytor Krzysztof Penderecki został uhonorowany nagrodą Grammy w kategorii Muzyka chóralna za album „Penderecki Conducts Penderecki”. 59. gala wręczenia muzycznych Oscarów odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles.

Nagrodzony album zawiera pierwsze nagranie studyjne Krzysztofa Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na płycie znalazła się m.in. kompozycja „Dies Illa”, która postała z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Grammy po raz czwarty

To nie pierwsza nagroda Grammy dla Polaka. Po raz pierwszy statuetka powędrowała do kompozytora w 1988 r. za II Koncert wiolonczelowy. W roku 1999 nagrodzono Pendereckiego jako kompozytora najlepszego utworu współczesnego (II Koncert skrzypcowy) oraz wykonawcę dyrygującego własnym utworem. 16 lat temu przyznano mu Grammy za „Credo”.

Płyta „Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1” jest pierwszą z cyklu, który będzie prezentował dzieła orkiestrowo-chóralne kompozytora.

Krzysztof Penderecki jest jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów współczesnych. Najważniejsze dzieła w jego dorobku to m.in.: „Tren ofiarom Hiroszimy”, „Pasja wg. św. Łukasza”, „Dies Irae”, „Jutrznia”, „Polskie Requiem”, „Te Deum", „Siedem bram Jerozolimy” oraz opery „Czarna maska”, „Diabły z Loudun” i „Raj utracony”.

Czytaj także: „KAŻDY MOMENT NA ESTRADZIE, TO MOMENT ŚWIĘTY”

(pap.pl)

grammy

kultura

kompozytor

muzyka

krzysztof penderecki

penderecki

Redakcja 24 godziny
date_range 13 lutego 2017 schedule 12:29
Holland o „Pokocie”: kontekst sprawił, że film zrobił się polityczny
Reżyser w rozmowie z Nowa TV

– Myśmy ten film zaczęli robić cztery lata temu i to nie było polityczne dzieło – mówiła Agnieszka Holland o swoim najnowszym filmie „Pokot” w rozmowie z Nowa TV. – Kontekst sprawił, że się zrobiło polityczne. W tygodniu, kiedy wypuszczamy film do kin, widzimy nagle rzeź drzew – zauważyła. We wtorek w Warszawie odbyła się premiera nagrodzonego na Berlinale filmu.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 lutego 2017 schedule 09:05