24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Gmina bez lekarza. Mieszkańcy załamują ręce

Od najbliższego specjalisty dzieli ich 10 km

Ponad trzy tysiące osób z gminy Lubasz zostało bez dostępu do lekarza pierwszego kontaktu. Od 1 lipca jedyna działająca tam przychodnia została zamknięta na cztery spusty.

Ponad trzy tysiące osób z gminy Lubasz zostało zostało bez dostępu do lekarza pierwszego kontaktu. Po 40 latach praktyki lekarskiej osoba prowadząca przychodnie zawiesiła działalność. Placówkę w Lubaszu przejmuję nowa firma. Nie jest to jednak, płynny proces.Mieszkańcy są skazani na leczenie w pobliskim Czarnkowie – trzeba tam jednak dojechać.

Dla osób starszych i schorowanych, perspektywa pokonywania 10-kilometrowej trasy do lekarza, jest jednak nie do przyjęcia.

Czytaj także: Konał 50 metrów od przychodni. Lekarz: „nie pomogłem bo źle się czułem”

W krytycznych sytuacjach lekarz rodzinny z Czarnkowa będzie mógł odwiedzić mieszkańców Lubaszowa w domu. Mieszkańcy wiedzą jednak, że o taką wizytę nie zawsze jest łatwo. Jedyną deską ratunku wydaje się być pomoc prywatna lub wizyta na pogotowiu.

Utrudniony kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu to efekt nieporozumienia w sprawie przekazania dokumentacji pacjentów nowemu świadczeniodawcy.

Żeby rozpocząć leczenie, mieszkańcy Lubasza będą teraz musieli zapisać się do nowej placówki. Zastępca wójta gminy zapewnia, że z końcem wakacji sytuacja się unormuję, a pacjenci będą mieli dostęp do stałej opieki lekarskiej.

„Polska bez retuszu”

W reportażach z cyklu „Polska bez retuszu” pokazujemy najbardziej bulwersujące strony rzeczywistości: urzędnicze błędy, buble prawne, absurdy, wreszcie blaski i cienie codziennego życia.

Proszę do nas pisać, wysyłać filmy, zdjęcia. Najbardziej bulwersujące sprawy pokażemy w telewizji Nowa TV, w programie „24 godziny”, codziennie o godz. 18.30.

Na wiadomości czekamy na naszym profilu na Facebooku @NOWATV24GODZINY i pod adresem 24godziny@nowa.tv.

(„24 godziny”)

lekarz

absurd

lekarze

przychodnia

polska bez retuszu

Redakcja 24 godziny
date_range 7 lipca 2017 schedule 20:15