24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Głowy w górę. Wkrótce na niebie „superksiężyc”

Czekamy na Wasze zdjęcia!

Rzadko spotykana pełnia Księżyca, czyli tzw. superpełnia będzie miała miejsce już w najbliższy poniedziałek. Jednak już dziś w nocy warto patrzeć w niebo, ponieważ satelita pokaże nam się w pełnej krasie. Takiego widowiska nie było od 1948 roku. Czekamy na Wasze zdjęcia!

„Superksiężyc” możemy obserwować wtedy, gdy pełnia Księżyca połączona jest obecnością naszego naturalnego satelity w perygeum, czyli w punkcie orbity najbliższym względem Ziemi. Efektem takiego zbiegu okoliczności jest nadnaturalna jasność satelity.

Według naukowców takie właśnie zjawisko będziemy mogli zaobserwować już w najbliższy poniedziałek 14 listopada, ale już w nocy z niedzieli na poniedziałek warto wziąć do ręki aparat fotograficzny. - Księżyc będzie najwyżej na horyzoncie w okolicach północy - mówi w rozmowie z radiem ESKA Adam Dąbrowski z obserwatorium astronomicznego Gdańskich Szkół Autonomicznych.

Niebieskie widowisko będzie o tyle wyjątkowe, że nasz naturalny satelita znajdzie się najbliżej Ziemi od początku całego XXI wieku. Będzie o 14 proc. większy i o 30 proc. jaśniejszy niż w przypadku pełni, gdy Księżyc jest w najdalszym punkcie swojej orbity.

Zachęcamy więc, by spojrzeć w górę. Według NASA następny taki „superksiężyc” pojawi się na niebie dopiero 25 listopada 2034 roku.

 

 

 

 

Źródło: www.youtube.com/watch?v=JwE9USFovYI

 

 

 

 

 

(ESKA INFO, PAP)

 

księżyc

rozmaitości

nauka

niebo

Redakcja 24 godziny
date_range 13 listopada 2016 schedule 19:52