24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Gimnazja - pomyłka czy krok w przyszłość?

Reforma edukacji okiem gości „Tu i teraz”

- Międzynarodowe badania, które zostały ostatnio przeprowadzone pokazują, że polskie gimnazja naprawdę są na bardzo wysokim poziomie - oceniła w programie „Tu i teraz” Beata Prugar, dyrektor gimnazjum nr 10 w Warszawie. Nieco odmiennego zdania był Andrzej Sosnowski z Krajowej Sekcji Oświaty „Solidarność” - wg niego, proponowana przez minister Annę Zalewską reforma poprawi obecny system edukacji. Goście Marka Czyża rozmawiali m.in. o pomyśle likwidacji gimnazjów.

- Według nas reforma ma poprawić system edukacji. Od Zawsze NSZZ „Solidarność” było za powrotem do 4-letniego liceum i zmianami systemu kształcenia zawodowego - ocenił Andrzej Sosnowski z Krajowej Sekcji Oświaty „Solidarność”

- Każdy system ma swoje wady i zalety. To, że robiliśmy coś kiedyś nie oznacza, że mamy się tego systemu trzymać. Skończyłam 8-klasową podstawówkę, mam wspaniałe wspomnienia z tamtego okresu, ale mój syn skończył gimnazjum i też ma wspaniałe wspomnienia z tego okresu. Przede wszystkim to jest system z którego zrezygnowaliśmy 17 lat temu kierując się rozwojem – mówiła Iwona Babicz, inicjatywa „Rodzice przeciwko reformie”

Polskie gimnazja powodem do dumy?

- Teraz cofamy się o prawie 20 lat wstecz, nie proponując w zasadzie innego rozwiązania, tylko stosując stare rozwiązanie, które notabene w większości wysokorozwiniętych państw europejskich nie jest stosowane - dodała.

- Międzynarodowe badania, które zostały ostatnio przeprowadzone pokazują, że polskie gimnazja naprawdę są na bardzo wysokim poziomie - porównywalnie z podobnymi szkołami w krajach Europy Zachodniej – mówiła w programie „Tu i teraz” Beata Prugar - dyrektor gimnazjum nr 10 w Warszawie.

- Ta reforma jest wielkim problemem dla samorządu dlatego, że przez wiele lat m.in. przygotowaliśmy się do reformy dot. wprowadzenia sześciolatków do szkół. Dzisiaj tych sześciolatków nie będzie - stwierdził Jarosław Karcz - zastępca burmistrza Pragi Południe. W jego ocenie problemem jest konieczność przygotowania nowej sieci szkół.

(„Tu i teraz”)

szkoła

edukacja

Anna Zalewska

gimnazja

uczniowie

Redakcja 24 godziny
date_range 18 listopada 2016 schedule 08:31