24h online
Gimbusy i autobusy szkolne pod lupą źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Gimbusy i autobusy szkolne pod lupą

Uczniowie podróżują bezpiecznie?

W Lesznowoli odbyła się dość nietypowa kontrola gimbusów i autobusów szkolnych - na miejscu obecny był minister sportu i turystyki Witold Bańka, p.o.Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk.

- Mamy odblaski i kamizelki dla najmłodszych i mamy nadzieję, że dzięki temu będzie mniej wypadków - mówiła ambasadorka akcji Anita Włodarczyk tuż przed rozpoczęciem kontroli autobusów szkolnych w podwarszawskiej Lesznowoli.

- Najważniejsze jest bezpieczeństwo najmłodszych, po to są te kontrole – powiedział Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka
Celem działań GITD jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dzieciom w drodze do szkoły. We wrześniu 2016 r. inspektorzy skontrolowali 1730 tego typu pojazdów. Podczas kontroli w Lesznowoli wszystkie autobusy przeszły badania pozytywnie, a kierowcy otrzymali maskotki-krokodylki, które są symbolem bezpiecznego autobusu szkolnego.

 

 

- Musimy mieć pewność, że najmłodsi jeżdżą do szkoły sprawnymi autobusami - stwierdził minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Wyniki kontroli są daleko od zadowalających

Od początku roku szkolnego Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi wzmożone kontrole gimbusów oraz autobusów szkolnych. Sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny pojazdów oraz uprawnienia i trzeźwość kierowców. Wrześniowe wyniki kontroli były wręcz porażające: blisko co szósty skontrolowany przez ITD gimbus i autobus szkolny miał zatrzymany dowód rejestracyjny.

- W tej akcji chodzi głównie o apel o bezpieczeństwo. Kierowcy, których autobusy przejdą pozytywnie kontrolę otrzymają nasze pluszaki z rąk kontrolerów - mówi Alvin Gajadhur, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Transportu Drogowego. - Sprawdzamy cały stan techniczny autobusów i trzeźwość kierowców, by dzieci miały stuprocentową pewność, że mogą bezpiecznie dojechać do szkoły. Mamy nadzieję, że przewoźnicy wezmą sobie do serca nasze apele - dodał.

(msport.gov.pl)

szkoła

GITD

dzieci

gimbusy

autobusy

nauka

Redakcja 24 godziny
date_range 4 listopada 2016 schedule 13:35