24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Gdyński Pekin stopniowo przestaje istnieć

Właściciel terenu chce go sprzedać

Gdyńska dzielnica Pekin prawdopodobnie niebawem przestanie istnieć – właściciel gruntu chce sprzedać teren i powoli wyburza stojące na nim budynki. Los mieszkańców Pekinu jest niepewny, ludzie boją się, że trafią na ulicę.

Gdyński Pekin to miejsce niezwykle egzotyczne, które z dnia na dzień popada w ruinę. Na wzgórzu Orlicz-Dreszera w Gdyni (gdzie jest zlokalizowany) mieszka ponad 400 osób, które już niebawem będą musiały się wyprowadzić. Właściciel gruntu, na którym znajduje się Pekin chce go bowiem sprzedać. Dlatego stopniowo wyburza budynki w których wciąż jednak mieszkają ludzie.

Czytaj także: Kamienica grozi zawaleniem, a mieszkańcy nie mają dokąd pójść

Pełnomocnik właściciela tłumaczy, że wszystkie niszczone domy to pustostany – w dodatku postawione przez mieszkańców nielegalnie. Pekin to bowiem jedna wielka samowolka budowlana. W przypadku każdego stojącego tu domu, pozwolenie na budowę wygasło… w latach 30. ubiegłego wieku.

Problem w tym, że mieszkańcy nie chcą się wyprowadzić. Wielu z nich mieszka w Pekinie od urodzenia. Część z nich włożyło ostatnie oszczędności w remont mieszkań.

Właściciel gruntu nie zamierza jednak odpuścić – niechcianym lokatorom wręcza wyroki eksmisji i nakazy rozbiórki, lub podwyższa opłaty za dzierżawę. Jak się okazuje, wszelkie te działania mają znikomą skuteczność.

Czytaj także: Paweł Kukiz kupił mieszkanie komunalne za bezcen

Własze Gdyni zaoferowały pomoc mieszkańcom wzgórza Orlicz-Dreszera – to m. in. dopłaty do czynszu dla osób, które dobrowolnie opuszczą Pekin i pomoc w wynajmie mieszkań na wolnym rynku. Niestety nie każdy może skorzystać z tej oferty. Mieszkanka jednego z pierwszych wyburzonych pustostanów, odkąd straciła dach nad głową nie ma się gdzie podziać.

W podobnej sytuacji jest wielu mieszkańców Pekinu, którzy są świadomi, że z dnia na dzień mogą zostać na lodzie.

(„24 godziny”)

trójmiasto

pekin

gdynia

lokatorzy

bieda

Eksmisja

Redakcja 24 godziny
date_range 25 kwietnia 2017 schedule 21:11