24h online
Gdy żar leje się z nieba źródło: MARCIN WZIONTEK/SE/EAST NEWS

Gdy żar leje się z nieba

Skutki globalnego ocieplenia

Wysoka temperatura to powód do uciechy dla wszystkich, którzy wybierają się na urlop. Trzeba jednak pamiętać, że fala upałów, zwłaszcza ta przychodząca znienacka, może być bardzo niebezpieczna. Rekordowe temperatury paraliżują nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale też wiele instytucji.

Ubiegłe lata nauczyły nas, że upał potrafi zakłócić porządek świata. Z uwagi na niski poziom rzek oraz wysoką temperaturę powietrza powstają ograniczenia w produkcji energii elektrycznej. Mniejsze dostawy prądu odczują klienci sklepów oraz instytucji, ponieważ wiele biur nie może pracować bez prądu. Globalne ocieplenie również działa na naszą niekorzyść.

Fala upałów nadciąga

Ubiegły rok był najgorętszym w historii pomiarów. Z falą upałów mierzą się już miedzy innymi Francuzi i Brytyjczycy, a 49 stopni Celsjusza zapowiadają prognostycy w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: Białystok zalany po przejściu nawałnicy

Jeśli przewidywania okażą się trafne, sparaliżuje to ruch podniebny. W Phoenix w Arizonie anulowano ponad 40 lotów, ponieważ temperatura robocza niektórych maszyn wynosi około 48 st. C. Z podobnymi problemami zmagają się porty na Bliskim Wschodzie.

(„24 godziny”)


 

temperatura

pogoda

upał

globalne ocieplenie

Redakcja 24 godziny
date_range 22 czerwca 2017 schedule 13:05