24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Gaz z USA trafi do Świnoujścia. Po raz pierwszy

Cena niższa od Gazpromu?

Premier, politycy i przedstawiciele spółek państwowych zebrali się w czwartek na terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, żeby powitać metanowiec Gazowiec Clean Ocean. Gazowiec przywiózł do Polski pierwszą w historii dostawę skroplonego paliwa.

Choć transakcja z amerykańską firmą Cheniere Energy była jednorazowa, to eksperci nie tracą nadziei, że przełomowa dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Kontrakt z amerykańskim liderem na rynku LNG został zawarty na zasadach tzw. umowy spotowej, która zakładała jednorazową dostawę skroplonego gazu do Polski.

Transakcja PGNiG z Cheniere Energy jest pierwszym tego rodzaju interesem w Europe Środkowej – do tej pory amerykański gaz wędrował wyłącznie na rynki Europy Południowej.

Czytaj także: Idą podwyżki. Co będzie droższe?

Spółka nie ujawnia nadal ceny, jaką zapłacono za dzisiejszą dostawę, jednak – jak podejrzewają eksperci – ma być ona tańsza od cen proponowanych przez rosyjski Gazprom.

Zwolennicy dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa do Polski przekonują, że przetarcie amerykańsko-polskiego szlaku wzmocni pozycję naszego kraju w dalszych negocjacjach z Rosjanami.

(„24 godziny”)

port

LNG

świnoujście

gaz

usa

metanowiec

Redakcja 24 godziny
date_range 8 czerwca 2017 schedule 20:30