24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Funkcja opiekuńcza państwa niestety zawodzi”

Dyskusja nt. ofiar pedofilii w programie „Super temat”

– Ofiary pedofilii są często zastraszane przez swoich oprawców i często jest tak, że dorośli potrafią zmanipulować dzieci. Trudno, żeby dzieci same o tym mówiły – podkreślał w programie „Super temat” w Nowa TV dziennikarz „Super Expressu” Tomasz Walczak. – Niestety funkcja opiekuńcza państwa, której oczekiwalibyśmy, ta funkcja wsparcia psychologicznego, prawnego niestety zawodzi – dodał.

40-letni mężczyzna przez trzy lata molestował i wykorzystywał swojego, dziś 9-letniego, syna do nagrań pedofilskich. Został złapany i czeka na proces w wreszcie. Tymczasem żonie zatrzymanego – macosze chłopca i matce jego rodzeństwa – grozi odebranie praw rodzicielskich. Ani śledczy, ani sąd nie podejrzewają kobiety o udział w pedofilskim procederze. Chłopiec chce pozostać z rodziną.

O tym, jak państwo wywiązuje się ze swoich obowiązków opiekuńczych wobec najsłabszych rozmawiali goście programu „Super temat” w Nowa TV.

Czytaj także: Komornik zajął środki z 500 Plus? „Cały obowiązek spoczywa na banku”

Według Krzysztofa Rutkowskiego sądy i policja „znieczulają się” na doniesienia o molestowaniu seksualnym, ponieważ zdarza się, że takie zgłoszenia rodzice wykorzystują jako kartę przetargową przy rozwodzie. – System niejednokrotnie nie reaguje na informację jednego z rodziców, ponieważ uzasadnia to konfliktem – argumentował. Detektyw dodał, że zdarza się również tak, że „niejednokrotnie ośrodek opieki społecznej czuje się zbyt słaby merytorycznie w udowadnianiu takiej przemocy wobec dzieci”.

Czytaj także: „Ja mam wątpliwość, czy każdemu trzeba dać szansę”

Z tym, że państwo nie do końca radzi sobie ze swoją funkcją opiekuńczą w stosunku do ofiar przemocy czy pedofilii zgodził się dziennikarz „Super Expressu” Tomasz Walczak. – Kiedy trzeba kogoś dopaść, to państwo potrafi wyciągnąć armaty przeciwko niemu i jeśli jest trop, to całą machinę uruchamia. Niestety już ta funkcja opiekuńcza państwa, której oczekiwalibyśmy, ta funkcja wsparcia psychologicznego, prawnego, tu już niestety zawodzi – stwierdził. – Mam wrażenie, że nie ma świadomości wśród rządzących, że to jest bardzo ważny element przemocy domowej, bo przecież pedofilia jest formą przemocy domowej – podkreślił.

Więcej na ten temat w czwartkowym „Super Expressie”.

(„Super temat”)

Krzysztof Rutkowski

jarosław kulczycki

pedofil

opieka społeczna

super temat

molestowanie

pedofilia

prawo

Super Express

dziecko

Redakcja 24 godziny
date_range 20 kwietnia 2017 schedule 09:29

– Człowiek, który nie jest profesjonalnie przygotowany, nie jest w stanie zweryfikować treści umów – mówił w programie „Super temat” w Nowa TV Michał Wawrykiewicz. Adwokat, który komentował działalność firm lichwiarskich podkreślał, że lepiej wydać 100 zł na poradę prawnika, niż stracić oszczędności życia. Barbara Husiew, wiceprezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, podkreślała, że „takie praktyki powinny być absolutnie zakazane”.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 czerwca 2017 schedule 09:52