24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Funkcja opiekuńcza państwa niestety zawodzi”

Dyskusja nt. ofiar pedofilii w programie „Super temat”

– Ofiary pedofilii są często zastraszane przez swoich oprawców i często jest tak, że dorośli potrafią zmanipulować dzieci. Trudno, żeby dzieci same o tym mówiły – podkreślał w programie „Super temat” w Nowa TV dziennikarz „Super Expressu” Tomasz Walczak. – Niestety funkcja opiekuńcza państwa, której oczekiwalibyśmy, ta funkcja wsparcia psychologicznego, prawnego niestety zawodzi – dodał.

40-letni mężczyzna przez trzy lata molestował i wykorzystywał swojego, dziś 9-letniego, syna do nagrań pedofilskich. Został złapany i czeka na proces w wreszcie. Tymczasem żonie zatrzymanego – macosze chłopca i matce jego rodzeństwa – grozi odebranie praw rodzicielskich. Ani śledczy, ani sąd nie podejrzewają kobiety o udział w pedofilskim procederze. Chłopiec chce pozostać z rodziną.

O tym, jak państwo wywiązuje się ze swoich obowiązków opiekuńczych wobec najsłabszych rozmawiali goście programu „Super temat” w Nowa TV.

Czytaj także: Komornik zajął środki z 500 Plus? „Cały obowiązek spoczywa na banku”

Według Krzysztofa Rutkowskiego sądy i policja „znieczulają się” na doniesienia o molestowaniu seksualnym, ponieważ zdarza się, że takie zgłoszenia rodzice wykorzystują jako kartę przetargową przy rozwodzie. – System niejednokrotnie nie reaguje na informację jednego z rodziców, ponieważ uzasadnia to konfliktem – argumentował. Detektyw dodał, że zdarza się również tak, że „niejednokrotnie ośrodek opieki społecznej czuje się zbyt słaby merytorycznie w udowadnianiu takiej przemocy wobec dzieci”.

Czytaj także: „Ja mam wątpliwość, czy każdemu trzeba dać szansę”

Z tym, że państwo nie do końca radzi sobie ze swoją funkcją opiekuńczą w stosunku do ofiar przemocy czy pedofilii zgodził się dziennikarz „Super Expressu” Tomasz Walczak. – Kiedy trzeba kogoś dopaść, to państwo potrafi wyciągnąć armaty przeciwko niemu i jeśli jest trop, to całą machinę uruchamia. Niestety już ta funkcja opiekuńcza państwa, której oczekiwalibyśmy, ta funkcja wsparcia psychologicznego, prawnego, tu już niestety zawodzi – stwierdził. – Mam wrażenie, że nie ma świadomości wśród rządzących, że to jest bardzo ważny element przemocy domowej, bo przecież pedofilia jest formą przemocy domowej – podkreślił.

Więcej na ten temat w czwartkowym „Super Expressie”.

(„Super temat”)

Krzysztof Rutkowski

jarosław kulczycki

pedofil

opieka społeczna

super temat

molestowanie

pedofilia

prawo

Super Express

dziecko

Redakcja 24 godziny
date_range 20 kwietnia 2017 schedule 09:29