24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Francuska prasa chwali wybór Macrona. „Dobra robota”

Najmłodszy prezydent od 1848 roku

Francuskie media w poniedziałkowy poranek rozpisują się na temat wyborów prezydenckich we Francji. Na czołówkach gazet króluje zwycięzca – Emmanuel Macron, a w artykułach przeczytać można o podziwie dla wyniku i uldze po wyborze centrysty.

Tytuł „Bien joue” czyli „dobra robota” okraszony zdjęciem nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona bije z pierwszej strony lewicowego dziennika „Liberation”. Gazeta na ostatniej stronie zamieściła z kolei fotografię Marine Le Pen z podpisem „dobrze jej tak”.

Czytaj także: Macron za sankcjami wobec Polski

Z kolei w centroprawicowym „Le Figaro” przypomnieć można sobie gest Macrona, który wykonał w niedzielę wieczorem wśród swoich zwolenników na dziedzińcu Luwru – uśmiechnięty polityk z rękami uniesionymi do góry.

Niezależny „Le Parisien” skupił się na wieku nowego prezydenta. Macron będzie najmłodszym szefem państwa francuskiego w historii V Republiki. Jedynkowe zdjęcie okraszono podpisem „Prezydent w wieku 39 lat”.

Ta sama cecha Macrona przykuła uwagę „Le Monde”. „Było ciemno, było chłodno. Ale dziś ósmy prezydent V Republiki, najmłodszy z 25 prezydentów, wyprzedzając Ludwika Napoleona Bonaparte, przybywa z rękoma wzniesionym w stronę nieba” – napisała gazeta.

Czytaj także: Francja wybiera. Macron kontra Le Pen w walce o fotel prezydencki

Centrysta Emmanuel Macron wygrał w niedzielę II. turę wyborów prezydenckich, uzyskując 66,06 proc. głosów. Pokonał swą rywalkę, Marine Le Pen, która zdobyła 33,94 proc. oddanych głosów.

(PAP.pl)

wybory prezydenckie

prasa

Emmanuel Macron

prezydent

Francja

media

wygrana

Redakcja 24 godziny
date_range 8 maja 2017 schedule 20:37