24h online
Fizyka skoku.  „Istotne są siły tarcia i oporu” źródło: 24 godziny

Fizyka skoku. „Istotne są siły tarcia i oporu”

Prof. Jan Mostowski dla „24 godzin”

– Kiedy skoczek ląduje na ziemi, osiąga prędkość około 100 kilometrów na godzinę, to jest strasznie prędko – wyjaśniał „24 godzinom” prof. Jan Mostowski z Instytutu Fizyki PAN. Jakie siły muszą pokonać zawodnicy, by wylądować nie tylko szczęśliwie, ale i z sukcesem? Sprawdźcie sami!

W piątek Kamil Stoch został zwycięzcą 65. Turnieju Czterech Skoczni, a Piotr Żyła był drugi. Takie efekty można osiągnąć tylko ciężką, wieloletnią pracą. Jak się okazuje, skoczkom, oprócz tężyzny fizycznej, bardzo przydaje się także znajomość fizyki.

– Przy prędkości, która osiągają zawodnicy, istotne są siły tarcia nart o skoczni i oporu powietrza – tłumaczył „24 godzinom” fizyk, prof. Jan Mostowski. – Jeżeli skoczek chce być na dole możliwie szybko, to musi te siły zminimalizować. Jeżeli się mało odbije, to poleci tylko troszkę, a jeżeli bardziej, to poleci dalej – wyjaśniał.

Profesor dodał, ze kluczowa w skoku jest faza lotu, kiedy zawodnik „leci jak szybowiec”. – Sztuka skoczków polega na tym, żeby oporem powietrza dobrze manipulować – konkludował.

(„24 godziny”)

Piotr Żyła

nauka

fizyka

Kamil Stoch

skoki narciarskie

sport

Redakcja 24 godziny
date_range 7 stycznia 2017 schedule 17:49
Wielkie odliczanie przed 29. Letnią Uniwersjadą!
Sportowcy z Polski liczą na kolejne medale

Radość kibiców po sukcesach polskich lekkoatletów w Londynie jeszcze trwa, a już za moment mogą być nowe powody do świętowania. Przed nami kolejna wielka impreza sportowa, która może zakończyć się równie spektakularnie. W Tajwanie za dwa dni rusza 29. Letnia Uniwersjada. W Azji już jest 180-osobowa reprezentacja naszych sportowców. Wystartują łącznie w 14 dyscyplinach.

Redakcja 24 godziny
date_range 17 sierpnia 2017 schedule 16:55