24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Europoseł Ujazdowski odchodzi z PiS

Nie zgadza się z polityką Kaczyńskiego

Na ten ruch zapowiadało się od dawna. Kazimierz Michał Ujazdowski w geście protestu opuszcza Prawo i Sprawiedliwość. Europoseł poinformował we wtorek, że nie zgadza się z polityką partii Jarosława Kaczyńskiego, która „marnuje potencjał Polski w niepotrzebnych konfliktach”.

Ujazdowskiemu od dłuższego czasu nie było po drodze z PiS-em – głównie z powodu sporu o Trybunał Konstytucyjny. Polityk otwarcie wzywał rząd Beaty Szydło do publikacji orzeczeń Trybunału. Latem zaapelował, aby prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowania od trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm.

To nie pierwszy polityczny rozwód Ujazdowskiego z Prawem i Sprawiedliwością. W 2007 r. wystąpił z partii, po zawieszeniu za krytykowanie metod przywódczych Jarosława Kaczyńskiego. Po nieudanej przygodzie z ugrupowaniem Polska Plus do PiS wrócił w 2010 r.

Po 7 latach ponownie ją opuszcza, jednak – jak zapowiedział – pozostanie europosłem niezależnym. Ujazdowski w przeszłości pełnił stanowiska ministra kultury w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

(„24 godziny”)

pis

jarosław kaczyński

europoseł

kazimierz ujazdowski

ujazdowski

prawo i sprawiedliwość

polityka

parlament europejski

Redakcja 24 godziny
date_range 3 stycznia 2017 schedule 20:01
„Nikt nie narzuci nam osób, które mamy przyjąć”
Borys Budka o sporze wokół przyjmowania uchodźców

– Jeżeli mielibyśmy przyjmować w sposób niekontrolowany imigrantów czy imigrantów zarobkowych, to oczywiście obawy są słuszne. Jeśli natomiast mówimy o uchodźcach przed wojną, którzy są zweryfikowani przez nasze służby, to w tym momencie takich obaw nie będzie – powiedział w programie „Więc jak?” Borys Budka z PO. Polityk komentował m. in. sprawę przyjmowania uchodźców do Polski.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 maja 2017 schedule 08:46