24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Europoseł Ujazdowski odchodzi z PiS

Nie zgadza się z polityką Kaczyńskiego

Na ten ruch zapowiadało się od dawna. Kazimierz Michał Ujazdowski w geście protestu opuszcza Prawo i Sprawiedliwość. Europoseł poinformował we wtorek, że nie zgadza się z polityką partii Jarosława Kaczyńskiego, która „marnuje potencjał Polski w niepotrzebnych konfliktach”.

Ujazdowskiemu od dłuższego czasu nie było po drodze z PiS-em – głównie z powodu sporu o Trybunał Konstytucyjny. Polityk otwarcie wzywał rząd Beaty Szydło do publikacji orzeczeń Trybunału. Latem zaapelował, aby prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowania od trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm.

To nie pierwszy polityczny rozwód Ujazdowskiego z Prawem i Sprawiedliwością. W 2007 r. wystąpił z partii, po zawieszeniu za krytykowanie metod przywódczych Jarosława Kaczyńskiego. Po nieudanej przygodzie z ugrupowaniem Polska Plus do PiS wrócił w 2010 r.

Po 7 latach ponownie ją opuszcza, jednak – jak zapowiedział – pozostanie europosłem niezależnym. Ujazdowski w przeszłości pełnił stanowiska ministra kultury w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

(„24 godziny”)

pis

jarosław kaczyński

europoseł

kazimierz ujazdowski

ujazdowski

prawo i sprawiedliwość

polityka

parlament europejski

Redakcja 24 godziny
date_range 3 stycznia 2017 schedule 20:01
Kwaśniewski: nie konstytucja jest problemem, a to że rządzący ją łamią
Były prezydent w Nowa TV

– Moim zdaniem dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – mówił w Nowa TV Aleksander Kwaśniewski. – Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał były prezydent.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 czerwca 2017 schedule 10:06