24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Etna znów pluje lawą

Sycylijski wulkan się przebudził

Najwyższy wulkan w Europie znowu jest aktywny. W lutym Etna zaczęła wyrzucać z siebie strumienie lawy po raz pierwszy w tym roku. Sycylijski wulkan pozostawał częściowo uśpiony przez ostatnie dwa lata. Teraz znowu cieszy oczy spektakularnymi erupcjami.

Etna (3340 m n.p.m.) od lat przyciąga i fascynuje turystów z różnych części świata. Zimą szczyt najwyższego na Starym Kontynencie wulkanu przyciąga narciarzy, z kolei latem są tu idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej. Zbocza Etny porastają winorośla, z których lokalne winnice wytwarzają wino, a także gaje oliwne, cytrusowe i figowe. Wulkaniczne zbocza kuszą także rowerzystów.

Czytaj także: WIDOWISKOWA ERUPCJA NA HAWAJACH

Od 2013 r. Etna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wulkan, którego początki sięgają 500 mln lat wstecz, rozciąga się na co najmniej 1250 km² powierzchni. Od roku 1987 na części obszaru utworzono Park Regionalny Etna.

Grecy wierzyli, że Etna powstała na skutek walki Zeusa z Tyfonem. Zeus miał wygrać z rywalem przywalając go górą. Erupcje wulkanu miały być resztkami piorunów Zeusa. Etnę uważano także za jedną z kuźni Hefajstosa.

(„24 godziny”, Wikipedia)

erupcja

włochy

wulkan

natura

etna

sycylia

Redakcja 24 godziny
date_range 28 lutego 2017 schedule 21:20