24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Erdogan wpuści do Europy falę uchodźców?

Kolejne napięcia między Brukselą a Ankarą

Prezydent Turcji Recep Erdogan zapowiedział, że w kwietniu dojdzie do weryfikacja związków jego kraju z Unią Europejską. Ma to dotyczyć również porozumienia w sprawie migrantów. Nie wykluczył on wpuszczenia do Europy fali uchodźców.

W wywiadzie telewizyjnym prezydent oznajmił, że stosunki z Unią będą przejrzane po kwietniowym referendum w sprawie zmian konstytucyjnych zwiększających zakres władzy prezydenta.

Stosunki Turcji z Unią są szczególnie napięte od czasu, gdy Niemcy i Holandia nie zgodziły się na zaplanowane na ich terytorium wiece tureckich imigrantów. Tureccy politycy mieli w ich trakcie zachęcać do głosowania na „tak” w referendum.

Niemcy i Holandia odmawiając przeprowadzenia wieców powołały się na względy bezpieczeństwa, co spotkało się z oskarżeniem ze strony Erdogana o tłumienie wolności wypowiedzi. Prezydent Turcji zagroził, też europejskim politykom, że jeśli dalej będą się tak zachowywać, to „Europejczycy, nigdzie na świecie nie będą mogli czuć się spokojnie, a Turcja otworzy granice i zezwoli na przejazd migrantów do UE”.

Czytaj także: Polski Kościół chce przyjąć uchodźców

Bruksela wezwała tureckiego ambasadora przy Unii do wyjaśnienia tych słów, tymczasem służby patrolujące Morze Śródziemne trafiły u wybrzeży Libii na dwie przewrócone łodzie, którymi do Europy mogło płynąć nawet 240 imigrantów. Dotychczas wyłowiono z wody 5 ciał.

Jak ocenia Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji w tym roku przybyło do Włoch ponad 20 tys. migrantów. 559 osób utonęło lub zaginęło.

(„24 godziny”)

turcja

niemcy

holandia

uchodźcy

ankara

ue

erdogan

Redakcja 24 godziny
date_range 24 marca 2017 schedule 20:45