24h online
Emil Karewicz obchodzi 94. urodziny! źródło: „24 godziny”

Emil Karewicz obchodzi 94. urodziny!

Najlepsze życzenia dla legendy polskiego aktorstwa

Wybitny aktor teatralny i filmowy Emil Karewicz obchodzi w poniedziałek 94. urodziny. Największą popularność przyniosła mu rola Hermanna Brunnera w serialu „Stawka większa niż życie”. Razem ze Stanisławem Mikulskim stworzyli tam niezwykły ekranowy duet, który pokochali widzowie.

Rola oficera Gestapo przyniosła Emilowi Karewiczowi największą popularność. Współpracował jednak z wieloma wybitnymi reżyserami.

Grał m. in. w „Kanale” Andrzeja Wajdy, „Eroice” Andrzeja Munka i „Jak rozpętałem II wojnę światową” Tadeusza Chmielewskiego.

Czytaj także: Daniel Radcliffe znowu zagra Harry’ego Pottera? Aktor nie mówi: nie

Emil Karewicz urodził się w Wilnie – to właśnie tu rozpoczęła się jego kariera aktorska. W czasie II wojny światowej był żołnierzem 2. Armii WP, z którą przeszedł szlak bojowy do Berlina. Po wojnie ukończył „Studio Dramatyczne Iwo Galla”, gdzie szlifował warsztat.

Grywał na scenach łódzkich teatrów im. S. Jaracza i Teatrze Nowym. Widzowie mogli go także oglądać w Warszawie, gdzie pojawiał się m. in. na deskach Ateneum i Dramatycznego.

(„24 godziny”)

aktor

aktorstwo

urodziny

emil karewicz

Redakcja 24 godziny
date_range 13 marca 2017 schedule 14:54
Cichopek: Przebywanie w towarzystwie Witolda Pyrkosza było wielką przyjemnością
W „Tu i teraz” m. in. o współpracy ze zmarłym aktorem

– Dla mnie to był wyjątkowy człowiek. Trafiłam pod jego skrzydła, kiedy miałam 17 lat. Najbardziej zapamiętam jego serdeczność wobec mojej osoby - młodej dziewczyny, która nie była po szkole aktorskiej, która miała zerowe doświadczenie. Nigdy, naprawdę nigdy nie odczułam, że jestem gorsza, że nie jestem warta bycia w tym serialu – mówiła o zmarłym Witoldzie Pyrkoszu aktorka Katarzyna Cichopek. – Przebywanie w jego towarzystwie było wielką przyjemnością – dodała. Aktorka opowiedziała także o wyjątkowym programie, który już od 6 maja poprowadzi na antenie Nowa TV – „Nowa ja!”.

Redakcja 24 godziny
date_range 25 kwietnia 2017 schedule 09:06