24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Emerytury będą prawdopodobnie katastrofalnie niskie”

Za co przyjdzie nam żyć na stare lata?

– Mam wrażenie, że rząd trochę ucieka od tego, że te emerytury będą prawdopodobnie katastrofalnie niskie - przede wszystkim dla kobiet – mówił na antenie Nowa TV gość programu „Tu i teraz” Piotr Szumlewicz, ekspert i doradca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Goście Jarosława Kulczyckiego dyskutowali m. in. o przyszłości systemu emerytalnego w Polsce.

Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zdementowała pogłoski o rządowych planach wprowadzenia ograniczeń w dorabianiu przez emerytów. To jednak nie kończy problemów w funkcjonowaniu całego systemu. Czy rządowi uda się go naprawić, a Polacy mogą myśleć spokojnie o swojej emeryturze?

– W momencie, kiedy PiS dotrzymał swojej flagowej obietnicy wyborczej, to trochę ukrywa przed społeczeństwem, że te emerytury, szczególnie dla kobiet, nie pozwolą na elementarnie godne życie i teraz troszeczkę reformę odwraca. Mówi: „ludzie, pracujcie tak naprawdę, świetnie jak będziecie pracować, żebyście mieli w ogóle za co przeżyć” – mówił w „Tu i teraz” Nowa TV Piotr Szumlewicz.

– Naszym zdaniem emerytury powinny być jednak na tyle wysokie, żeby ludzie nie musieli sobie dorabiać – dodał.

Zakaz dorabiania na emeryturze?

– Myślę, że jeśli wycofano się z tego zamiaru, to tutaj uświadomiono sobie, że wprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń w dorabianiu nic dobrego nie przyniesie. Ludzie i tak na emeryturę pójdą, będą woleli mieć emeryturę, niż jej nie mieć, a będą dorabiać po prostu w sposób nielegalny –oceniła Prof. Leokadia Oręziak, kierownik Katedry Finansów Międzynarodowych SGH w Warszawie.

– W ten sposób budżet państwa straci podatki, straci składki na ubezpieczenie społeczne. Już nie mówiąc o tym, że oczywiście ci ludzie mogą też być potrzebni i gospodarka ich potrzebuje – kontynuowała.

W ocenie prof. Oręziak, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest pozostawienie możliwości nieograniczonego dorabiania po przejściu na emeryturę. – Wszelkie badania pokazują, że jeśli ktoś nabędzie uprawnienia do emerytury, to pójdzie na nią – dodała ekspertka.

„Odwracamy pierwotną logikę”

– Faktycznie, troszeczkę odwracamy taką pierwotną logikę emerytury, która jakby budowała model w którym człowiek miał pracować. Natomiast w momencie, kiedy przestawał pracować, miał mieć zapewnione dochody na bieżące funkcjonowanie. Dziś ten model jest zmieniany – komentował dr Artur Bartoszewicz, ekonomista z SGH.

– Kształtując wszelkiego rodzaju systemy emerytalne powinniśmy nie patrzeć na to, co się dzieje tu i teraz, tylko rozważać to rozwiązanie naprawdę w takiej logice wieloletniej – dodał dr Bartoszewicz.

Jak wspomniał gość „Tu i Teraz” Nowa TV, reformy w systemie emerytalnym nie powinny zacząć się od zmiany wieku i stawek, ale przede wszystkim od systemu edukacji, który wyjaśni ludziom użyteczność całego systemu.

(„Tu i Teraz” Nowa TV)
 

pis

gospodarka

dorabianie

emerytura

rząd

emeryci

Redakcja 24 godziny
date_range 4 stycznia 2017 schedule 08:43