24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Elektrownia wodna i podtopienia we wsi. Jak mają związek?

„Polska bez retuszu” tylko w Nowa TV

Obfite opady deszczu dla mieszkańców podczęstochowskiej miejscowości Karczewice za każdym razem oznaczają ogromny stres. Okolica co kilka lat zalewana jest przez wody płynącej nieopodal Warty. O koszmarze, który funduje im właściciel lokalnej elektrowni wodnej, opowiedzieli w cyklu „Polska bez retuszu” w Nowa TV.

Zdaniem mieszkańców Karczewic (woj. śląskie) ich dobytek jest niszczony przez działalność lokalnego przedsiębiorcy. Kilkanaście lat temu wybudował on na rzece małą elektrownie wodną.
Dzięki tamie piętrzy wodę, nie zwracając uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Jeśli mocno pada, woda wylewa się z koryta rzeki i zalewa miejscowości w pobliżu elektrowni. – Ten człowiek robi sobie co chce, te śluzy otwiera, zamyka – żalą się mieszkańcy. – Postępuje nieuczciwie – dodają.

Czytaj także: Polska bez retuszu – tylko w Nowa TV!

Działalność elektrowni jest również problemem dla lokalnych władz. Właściciel elektrowni nie kontaktuje się z sąsiadami. Z wieloma jest skonfliktowany. – Ja nigdy nikogo nie zalałem, nigdy. Ta elektrownia nie ma nic do rzeczy. Jak spadnie duży deszcz, to jest wszędzie wody dużo – mówi „24 godzinom”.

Problem jest jednak poważny. Istnieje podejrzenie, że elektrownia działa nielegalnie. Sprawą zajmuje się policja. Urzędnicy mają związane ręce, a mieszkańcy z problemem zostają sami.

„Polska bez retuszu”

W reportażach z cyklu „Polska bez retuszu” pokazujemy najbardziej bulwersujące strony rzeczywistości: urzędnicze błędy, buble prawne, absurdy, wreszcie blaski i cienie codziennego życia.

Proszę do nas pisać, wysyłać filmy, zdjęcia. Najbardziej bulwersujące sprawy pokażemy w telewizji Nowa TV, w programie „24 godziny”, codziennie o godz. 18.30.

Na wiadomości czekamy na naszym profilu na Facebooku @NOWATV24GODZINY i pod adresem 24godziny@nowa.tv.

(„24 godziny”)

polska bez retuszu

Warta

częstochowa

podtopienia

elektrownia wodna

Redakcja 24 godziny
date_range 12 czerwca 2017 schedule 21:47
Dwa lata bez wody. Mieszkańców Koniecpola ratuje beczkowóz
„Polska bez retuszu” tylko w Nowa TV

Mieszkańcy gminy Koniecpol zaczynają tracić cierpliwość. Od dwóch lat wodę dowozi do nich beczkowóz. Zaczęło się od tego, że wyschła stara studnia. Mieszkańcy kilku miejscowości zostali bez wody. W styczniu 2016 roku premier Beata Szydło obiecała pomoc. I udało się, ale tylko połowicznie. Doprowadzono wodociąg do 260 domów. Mieszkańcy kolejnych 170 gospodarstw czekają i doczekać się nie mogą. Dopiero w przyszłym tygodniu zostanie rozstrzygnięty przetarg. Beczkowóz jeszcze zatem pojeździ.

Redakcja 24 godziny
date_range 6 sierpnia 2017 schedule 11:54