24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Elektromonterzy walczą z Barbarą

„Nie jest dla nas przyjazna”

Barbara daje się we znaki nie tylko mieszkańcom Pomorza. Elektromonterzy pracują bez przerwy od poniedziałkowego wieczoru. – Jak ludzie dość długo prądu nie mają, to wiadomo, są źli, rozgoryczeni – przyznają, zapewniają, że spotykają się także z wyrazami wdzięczności.

W pracy elektromontera najważniejsze jest bezpieczeństwo. Za pomocą czujnika 22 metry nad ziemią można sprawdzić, czy linia na pewno jest odcięta od prądu . Jeśli nie –monterom grozi porażenie prądem. Przy liniach średniego napięcia to 15 tysięcy Voltów. Szanse na przeżycie są niewielkie.

Praca przy tak wysokich energiach sprawia, że do sprawy bezpieczeństwa monterzy podchodzą bardzo poważnie.

Zanim energetycy przystąpią do naprawy linii, dokonują jej uziemienia. Teoretycznie nie jest to konieczne, bo prąd zostaje odcięty, ale w tej pracy lepiej chuchać na zimne.

– Są różne stacje po drodze, gdzie może pojawić się jakiekolwiek zagrożenie. Może ktoś podłączyć agregat. Napięcie nam wtedy przyjdzie na linie – mówi Maciej Rzymski, monter pogotowia energetycznego.

Jeśli do tego dojdzie, dzięki uziemieniu, nie przejdzie na monterów. Dopiero gdy linia jest zabezpieczona, energetycy mogą zająć się usuwaniem konarów, a później naprawą sieci przesyłowej.

„Spotykamy się czasem z wyrazami wdzięczności”

Czasem po drodze muszą jeszcze nieźle się nagłowić, by potężny podnośnik mógł w rejon awarii dojechać. To wszystko trwa, ale ze względów bezpieczeństwa szybciej po prostu się nie da.

– Jak ludzie dość długo prądu nie mają, to wiadomo są źli, rozgoryczeni. Ale też spotykamy się z wyrazami wdzięczności – przyznaje Zbigniew Matusiak, kierownik Wydziału Utrzymania Sieci Rejon Energetyczny Jeziorna, PGE Dystrybucja.

Monterzy rzadko to jednak słyszą, przeważnie jadą już do kolejnej awarii.

(„24 godziny”)

elektromonter

prąd

energia

elektryk

linia wysokiego napięcia

barbara

naprawa

orkan

Redakcja 24 godziny
date_range 27 grudnia 2016 schedule 21:09