24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Ekskluzywne” polskie autostrady

Skąd tak wysokie ceny?

Autostrady są drogie w budowie i utrzymaniu, zatem w większości europejskich krajów są one płatne. Analiza opłat pokazuje jednak, że ceny w Polsce należą do najwyższych w Europie.

Dziś przejazd 255-kilometrowym odcinkiem autostrady wielkopolskiej od węzła Modła do Świecka kosztuje 64 zł. U naszych południowych sąsiadów stosuje się winiety. Kupione raz pozwalają poruszać po całej sieci autostrad.

W Czechach 10-dniowa kosztuje 50 zł, u Słowaków – 43 zł. Jeszcze niższe ceny mają Austriacy: tam najkrótsza, 10-dniowa, winieta to 37 zł. Te trzy kraje mają jedne z najtańszych autostrad na kontynencie.

W Hiszpanii za przejazd z Barcelony do Saragossy zapłacimy 120 zł. We Francji za trasę ze Strasburga do Paryża – 160 zł.

Czytaj także: DROGIE DROGI. BĘDĄ DODATKOWE OPŁATY NA AUTOSTRADACH?

Koszt przejechania jednego kilometra autostrady w Polsce jest zatem praktycznie taki sam jak cena najdroższych autostrad w Europie. A trzeba pamiętać, że koszt zatrudnienia pracowników jest u nas znacznie niższy niż na Zachodzie. Autostrady nie przebiegają też przez wysokie góry, czy kaniony, które zwiększają koszty budowy i utrzymania dróg.

(„24 godziny”)

biznes

ceny

drogi

autostrada

kierowcy

samochód

winiety

Redakcja 24 godziny
date_range 2 marca 2017 schedule 21:06