24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ed Sheeran nie zapłaci za plagiat

Zawarł porozumienie z oskarżycielami

W czerwcu 2016 r. jeden z najbardziej popularnych brytyjskich muzyków Ed Sheeran został oskarżony o plagiat. Miał zbyt mocno „inspirować się” innym utworem przy tworzeniu swojego hitowego przeboju „Photograph”. Teraz zawarł ugodę z kompozytorami piosenki, którzy go pozwali.

Zeszłoroczne oskarżenie Eda Sheerana o plagiat odbiło się szerokim echem na całym świecie, bo piosenkarz jest niezwykle popularny. Brytyjczyk miał ukraść ścieżkę dźwiękową do hitowego kawałka „Photograph”, który sprzedał się w nakładzie 3,5 mln sztuk.

Na winę muzyka wskazali dwaj kompozytorzy i autorzy piosenek Thomas Leonard i Martin Harrington, którzy pozwali gwiazdora, twierdząc, że jego najbardziej znany przebój do złudzenia przypomina ich utwór „Amazing”. Ten z kolei trafił na płytę i był wykonywany przez Matta Cardle’a, który wygrał brytyjski X-Factor. Według nich obie kompozycje mają 39 wspólnych nut, i są niemal identyczne w dwóch trzecich.

Czytaj także: Rodowicz o nowej płycie: musiałam wybierać z 50 utworów

Leonard i Harrington domagali się 20 mln dol., ale nie wiadomo, jaką kwotę udało im się wynegocjować.

Ed Sheeran stał się gwiazdą w 2011 r., kiedy zawarł kontrakt z wytwórnią Atlantic Records. Po zawarciu ugody nie skomentował sprawy w mediach.

(RMF FM, „24 godziny”)

ugoda

muzyka

Photograph

Ed Sheeran

gwiazda

plagiat

Redakcja 24 godziny
date_range 13 kwietnia 2017 schedule 20:29