24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Media przeciw regulaminowi Sejmu

Do akcji przystąpiło 30 redakcji

Kancelaria Sejmu chce drastycznie zmienić sposób pracy reporterów w gmachu parlamentu. Przeciw takim pomysłom protestują dziennikarze, m.in. Nowej TV. W piątek redakcje w całym kraju rezygnują z obecności polityków na antenie telewizji i radia, na łamach gazet i w portalach internetowych. Akcja odbywa się pod hasłem #DzieńBezPolityków.

W piątek po południu podczas obrad Sejmu, posłowie opozycji wchodząc na mównicę mieli ze sobą kartki z napisem „wolne media”. Z taką kartką pojawił się Michał Szczerba, którego marszałek Marek Kuchciński wykluczył z uczestnictwa w posiedzeniu. To oburzyło wszystkich posłów opozycji, którzy zablokowali mównicę. Obrady Sejmu przerwano. Wieczorem przed gmachem Sejmu zebrali się sympatycy Komitetu Obrony Demokracji, którzy wspierali w proteście posłów.

Według nowych propozycji dziennikarzy o potwierdzonym doświadczeniu w Sejmie ma obowiązywać akredytacja dla tzw. Stałego Korespondenta Parlamentarnego. Każda redakcja będzie mogła wskazać dwóch dziennikarzy, którzy z powyższą akredytacją pracowaliby na zmiany. Co więcej, nie będzie można pokazywać sali obrad, ani utrwalać obrad komisji. To nie jedyne ze zmian, które maja wejść w życie od 1 stycznia.

30 redakcji z całej Polski

W proteście #DzieńBezPolityków udział zadeklarowało dotychczas ok. 30 redakcji z całej Polski. Dziennikarze sejmowi nie będą dziś przepytywać polityków. Posłowie nie pojawią się też w studiach telewizyjnych, na antenach radiowych i na stronach internetowych. W proteście biorą udział m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Rzeczpospolita”, „Puls Biznesu”, „Fakt”, „Super Express” i dzienniki Grupy Polska Press, Grupa Onet, Grupa WP, Wyborcza.pl , Gazeta.pl, Newsweek.pl, Se.pl, Fakt24.pl, Radiozet.pl, Rmf24.pl i Rp.pl, TVN24, Polsat News, Nowa TV i Superstacja, TOK FM, RMF FM, Radio ZET i Radio Eska, „Newsweek”, „Wprost”, „Tygodnik Powszechny” i „Najwyższy Czas!” oraz Press Club Polska i Forum Polska Agencja Fotografów.

(se.pl)

parlament

sejm

dzień bez polityków

reporterzy

protest

dziennikarze

polityka

Redakcja 24 godziny
date_range 16 grudnia 2016 schedule 20:33