24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Dzień kapłaństwa, obmycie nóg i święcenie olejów

Obyczaje Wielkiego Czwartku

Dziś Wielki Czwartek, początek Triduum Paschalnego w tradycji Kościoła katolickiego. Wierni świętować będą ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i eucharystii. W kościołach odbywa się także obrzęd obmywania nóg ustanowiony przez Jezusa Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy.

Wielki Czwartek rozpoczyna okres przygotowujący do Wielkanocy, czyli najważniejszego według katolików święta. Jest pierwszym dniem Świętego Triduum Paschalnego (oprócz Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty). Obchodzi się go na pamiątkę ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i eucharystii.

Obrzędy Wielkiego Czwartku

W Wielki Czwartek kapłani mogą sprawować rano tylko jedną ofiarę eucharystyczną – Mszę krzyżma świętego, która nie należy do Triduum Paschalnego. Liturgia odprawiana jest przez biskupa w katedrze, gdzie gromadzą się kapłani z całej diecezji. Podczas tej mszy biskup konsekruje oleje chorych, katechumenów i święte krzyżmo. Kapłani zabierają nowe oleje do swoich parafii, stare zaś się spala.

Wieczorem odprawia się uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu swoje ciało i krew pod postacią chleba i wina, a później dał apostołom do spożycia i nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę.

Czytaj także: Lista grzechów coraz dłuższa. Z czego się spowiadać?

W czasie nabożeństwa po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Biją wszystkie dzwony w świątyni po czym dzwony i organy milkną. Ich dźwięk powróci dopiero w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej. Msza Wieczerzy Pańskiej pozostaje „niezakończona” i jest kontynuowana w Wielki Piątek.

W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, który sprawowany jest na pamiątkę wydarzeń z Wieczernika.

Wielki Czwartek jest świętem ruchomym. Może wypaść pomiędzy 19 marca a 22 kwietnia.

(SE.pl, Wikipedia)

triduum paschalne

wielki czwartek

kapłaństwo

obmycie nóg

kościół katolicki

Kościół

Wielkanoc

Redakcja 24 godziny
date_range 13 kwietnia 2017 schedule 20:29