24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Dyskusja na temat zamieszek w Ełku. „Ewidentnie rasistowskie”

„Gdyby to był pan Grzesio lub Zdzisio, takiej sytuacji by nie było”

– Takie zdarzenia pokazują, jaka jest różnica między deklaracjami bycia tolerancyjnym, a realiami – mówiła o zamieszkach po zabójstwie w Ełku prof. Ewa Marciniak, politolog z UW, w programie „Tu i teraz” w Nowa TV. – Ocenianie tolerancji Polaków i dyskutowanie o tym dzień po tym, jak Tunezyjczyk nożem zadźgał 21-letniego chłopaka jest nie na miejscu – stwierdził z kolei Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy).

W sylwestrową noc doszło do tragedii w Ełku. 21-letni mieszkaniec miasta wyszedł z dwiema butelkami napoju z baru z kebabem, nie zapłaciwszy za nie. Właściciel i kucharz – obcokrajowcy – wybiegli za nim z nożem. 21-latek zmarł w wyniku odniesionych ran. Bar był wcześniej atakowany, natomiast zmarły był wcześniej karany. Tunezyjczyk i Algierczyk usłyszeli zarzuty. W niedzielę doszło w mieście do zamieszek.

W programie „Tu i teraz” sytuację w Ełku komentowali politolog UW prof. Ewa Marciniak, Marcin Celiński publicysta „Liberté!” i Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego.

„Hasła ewidentnie rasistowskie”

– Według opisu mamy sytuację czysto kryminalną – stwierdził Marcin Celiński. – Dokładnie takich sytuacji, szczególnie w dni, w których nadużywa się alkoholu, czy jest rozluźniona atmosfera jest w Polsce wiele. Nie ma po takich sytuacjach tłumu ludzi, (…) krzyczących hasła ewidentnie rasistowskie – argumentował.

Jak podkreślał, tłum ludzi, których można zobaczyć na nagraniach z Ełku, ewidentnie nie odnosił się do podłoża kryminalnego zajścia, a „przeciwko właścicielom z racji ich koloru skóry i pochodzenia”.

Deklaracje, a rzeczywistość

– Takie zdarzenia pokazują, jaka jest różnica między deklaracjami bycia tolerancyjnym, a realiami – podkreślała prof. Ewa Marciniak, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UW. – W deklaracjach większość Polaków jawi się jako osoby tolerancyjne, również ze względu na różnice etniczne – podkreśliła politolog.

Profesor zaznavzyła, że duży wpływ na nas ma myślenie stereotypami. Jak zaznaczyła, nie nazwałaby zajść w Ełku zamieszkami na tle rasowym, ale „są one jednak pewna fotografia nastrojów w Polsce, a kontekst dla tych nastrojów daje sytuacja w Europie”.

„Stereotypy są wyrazem mądrości zbiorowej”

Do sprawy ustosunkował się także Krzysztof Bosak, który stwierdził, że „ocenianie tolerancji Polaków i dyskutowanie o tym dzień po tym, jak Tunezyjczyk nożem zadźgał 21-letniego chłopaka dlatego, że dwie butelki jakiegoś napoju próbował ukraść, jest jednak nie na miejscu”.

Gość „Tu i teraz” zaznaczył, ze jest przeciwny „negatywnemu waloryzowaniu stereotypów”. – Stereotypy, pewne uprzedzenia są też wyrazem pewnej mądrości zbiorowej – powiedział.

– Jako naród jesteśmy narodem tolerancyjnym – ocenił Bosak. Zaznaczył jednak, że jako przedstawiciel Ruchu Narodowego, jest sprowadzaniu do Polski imigrantów odmiennych kulturowo.

(„Tu i teraz”)

śmierć

Tu i teraz

ełk

tunezyjczyk

sylwester

zamieszki

Redakcja 24 godziny
date_range 3 stycznia 2017 schedule 10:38
„Paprykarz”: przez te 500 plus nie ma ludzi do pracy
To on zapytał Donalda Tuska „jak żyć?”

– Mimo tego, że Polacy dostali takie to szumne 500 plus, na wsi nie słychać jakiegoś zachwytu z tego tytułu – ocenił Stanisław Kowalczyk, szerzej znany jako „Paprykarz”. Gość Nowa TV zasłynął pytaniem „Panie premierze, jak żyć?”, które zadał kilka lat temu Donaldowi Tuskowi. – Przez te 500 plus nie ma ludzi do pracy – dodał gość Marka Czyża. Stanisław Kowalczyk podkreślił, że takiego rozdźwięku poglądów i takiej agresji w społeczeństwie, nie było od dawna.

Redakcja 24 godziny
date_range 26 lipca 2017 schedule 09:03