24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Dyskusja na temat ustawy o Sądzie Najwyższym. PiS: to nie wysłuchanie

Pod Sejmem tłum

W Sejmie w poniedziałek odbyło się wysłuchanie publiczne o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Obecni byli przedstawiciele środowisk prawniczych, przedstawiciele opozycyjnych klubów parlamentarnych. Na sali nie zabrakło też pierwszej prezes Sądu Najwyższego, przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, a także byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego.

Profesor Adam Strzembosz przekonywał, że zawód sędziego dotyczy każdej grupy społecznej i wszyscy odczujemy skutki PiS-owskiej reformy. – Ta ustawa pozornie jest najbardziej dotkliwa dla sędziów. W rzeczywistości jest katastrofą dla obywateli – podkreślał były prezes Sądu Najwyższego.

Z kolei były prezes TK prof. Andrzej Rzepliński ocenił, że ta ustawa jest niekonstytucyjna i służy tylko podporządkowaniu sędziów politykom.

Czytaj także: Ulice Warszawy pełne przeciwników reformy sądownictwa!

Według rządzącej większości dzisiejsze spotkanie ma na celu obronę status quo. Poza tym, to nie wysłuchanie publiczne, tylko samowolka i demolka opozycji, bo wysłuchanie jest wtedy, kiedy wyrazi na nie zgodę Sejm albo komisja, a takiej zgody PiS nie dał.

Paweł Kukiz nie współpracuje z pozostałymi ugrupowaniami opozycyjnymi. Apeluje o zakończenie protestów i rozpoczęcie negocjacji.

Tłum pod sądem

Tymczasem przed Sądem Najwyższym i przed Sejmem wciąż zbierają się ludzie, którzy protestują przeciw zmianom proponowanym przez ministra sprawiedliwości. Nie chcą, by sądownictwo wyglądało tak, jak przed 1989 rokiem. Bo to w PRL-u prezesi sadów podlegali ministrowi sprawiedliwości.

Czytaj także: Piwnik: zmiany w wymiarze sprawiedliwości są potrzebne

Prezes Sadu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf uważa, że projekt PiS jest w wielu punktach niezgodny z konstytucją i jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do zmiany ustroju państwa.

Opozycja zaapelowała do prezydenta, by zawetował ustawę, gdy tylko do niego trafi.

(„24 godziny”)

pis

sejm

protest

Trybunał Konstytucyjny

TK

Krajowa Rada Sądownictwa

sąd najwyższy

Redakcja 24 godziny
date_range 17 lipca 2017 schedule 20:44
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53