24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Drogie drogi. Będą dodatkowe opłaty na autostradach?

Bramki nie znikną

Wszystkie autostrady, także te nowo oddawane, mogą zostać objęte opłatami. Nie wiadomo jeszcze, ile kierowcy zapłacą za przejazd, ale mówi się o 10-20 groszach za kilometr. Opłaty mogą być wprowadzane już od 2018 roku.

– Jeżeli zapadnie decyzja, że mamy objąć odpłatnością, wówczas będziemy to realizować, ale do tego potrzebne są decyzje ze strony rządowej plus zrealizowanie przystosowania do odpłatności (wybudowanie punktów poboru opłat – red.) – mówi Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Kierowców zapewne zmartwi fakt, że nie znikną bramki, które zwłaszcza w okresie wakacyjnym są zmorą. To przez nie tworzą się gigantyczne korki. Poborem opłat zajmie się nowy operator, który zostanie wybrany w przetargu.

Drogie drogi

Nic nie zmieni się natomiast na ekspresówkach, których cały czas przybywa. W 2016 r. Polska wzbogaciła się o kolejne 35 km, co razem z autostradami daje ponad 110 km nowych dróg. To nie koniec. Trwają przetargi na kolejne odcinki o łącznej długości blisko 750 km. Te aktualnie budowane przyniosą następne 1300 km nowych dróg.

– Program budowy dróg jest w moim przekonaniu programem dobrym – ocenia Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Jednak żeby budować kolejne drogi po 2020 r. będziemy potrzebować pieniędzy. Między innymi z opłat za przejazd.

(„24 godziny”)

 

opłaty

autostrada

bramki

GDDKiA

drogi

Redakcja 24 godziny
date_range 25 grudnia 2016 schedule 20:02