24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Dramat niepełnosprawnego małżeństwa

Para cierpi na dziecięce porażenie mózgowe

– Pokutuje taki stereotyp, że należy chronić osoby niepełnosprawne przed trudnościami życia – mówił w programie „Super temat” na antenie Nowa TV Krzysztof Koman, prezes Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym. – Dajmy osobom niepełnosprawnym możliwość popełniania błędów oraz ponoszenia konsekwencji – dodał.

Państwo Ola i Maciej Ziółkowscy cierpią na dziecięce porażenie mózgowe, które jest chorobą spowodowaną niedotlenieniem mózgu. Pomimo tego, postanowili wziąć ślub. Jednak musieli o niego walczyć, ponieważ pan Maciej jest częściowo ubezwłasnowolniony. Ich związek budzi wiele kontrowersji i nie jest przychylnie przyjmowany przez kuratora, który jednocześnie jest wujkiem pana Macieja. Teraz toczą batalię o to czy nadal będą mieszkać w swoim mieszkaniu, czy zostaną przeniesieni do domu pomocy połecznej.

– Państwo Ziółkowscy są bardzo aktywni. Funkcjonowali w naszej Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym. Skończyli naszą szkołę, byli w warsztacie terapii zajęciowej. Pani Ola skończyła dużo szkoleń w ramach projektów europejskich i jest naprawdę bardzo skrupulatna jeżeli chodzi o sprawy administracyjno-finansowe. Jest świetna pod tym względem i doskonale sobie radzi – mówił Krzysztof Koman, prezes Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym.

– Moim zdaniem, takim najlepszym rozwiązaniem dla tego małżeństwa byłoby, żeby to pani Ola była kuratorem pana Maćka. Z tym, że dla mnie sprawa ubezwłasnowolnienia pana Maćka jest dziwna, gdyż Maciek nie jest ani upośledzony, ani chory psychicznie – dodaje gość Jarosława Kulczyckiego..

Czytaj także: Padł ofiarą ojca pedofila. To nie koniec problemów

– U nas w kraju niestety właśnie ludzi niepełnosprawnych ubezwłasnowolnia się po to, aby ich ochronić. To tak nie powinno być. Tym ludziom powinno dać się szansę na podejmowanie decyzji, ale nie poprzez to, że się ich częściowo ubezwłasnowolnia – stwierdziła dziennikarka „Super Expressu”  Vanessa Grzybowska, autorka artykułu o niepełnosprawnym małżeństwie.

– Został złożony wniosek o to, żeby Ola była kuratorem Maćka. Dalsza kolejność to być może cofnięcie ubezwłasnowolnienia częściowego, co jest oczywiście możliwe w jego przypadku – zaznaczył prezes Fundacji.

– Tacy ludzie boją się też dyskryminacji społecznych, bo często jest im bardzo trudno. Ludzie się z nich troszeczkę podśmiewją albo ich krytykują. Rodzice też nie chcą takich małżeństw, bo się boją co będzie, jeśli będą mieli dziecko. Takie małżeństwa potrzebują wsparcia osób trzecich – oceniła Vanessa Grzybowska.

(„Super temat”)

jarosław kulczycki

super temat

niepełnosprawni

ubezwłasnowolnienie

małżeństwo

Redakcja 24 godziny
date_range 1 czerwca 2017 schedule 09:33
Ryszard Kalisz: cały system zawiódł
Były szef MSWiA o działaniach po tragicznych nawałnicach

– Państwo PiS-owskie nie zdało egzaminu – tak Ryszard Kalisz komentował działania po gwałtownych nawałnicach, które w ostatnich dniach przeszły przez Polskę. W ocenie byłego szefa MSWiA „cały system zależny od najwyższej władzy politycznej zawiódł”. – To była nawałnica nieporównywalna z niczym innym, co mieliśmy w Polsce – dodał gość Jarosława Kulczyckiego na antenie Nowa TV.

Redakcja 24 godziny
date_range 18 sierpnia 2017 schedule 09:05