24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Doszliśmy praktycznie do ściany”

W „Prostym pytaniu” o protestach wobec decyzji PiS

- Taką retorykę słyszeliśmy w stanie wojennym - komentował w programie „Proste pytanie” zachowanie partii rządzącej Jan Grabiec z PO. - Jesteśmy w takiej sytuacji, że eskalowanie konfliktu może doprowadzić do rzeczy bardzo niebezpiecznych - mówił Krzysztof Łapiński z PiS. - Doszliśmy praktycznie do ściany - dodał.

- To jest taka retoryka, którą znamy z czasów PRL-u. Taką retorykę słyszeliśmy w stanie wojennym, tak mówiono o „Solidarności”, o politycznych wystąpieniach przeciwko władzy ludowej. Tak to brzmi dzisiaj - ocenił Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.

- Problem polega na tym, że w tej grze wszelkie reguły zostały złamane - dodał gość Marka Czyża.

„Wszystkim puściły emocje”

- Nie wiem jakie były ostateczne intencje opozycji, natomiast zgadzamy się, że pomiędzy wyborami, legalnie władzę można zmienić jedynie jeśli się zmieni układ sił w parlamencie. Inne okoliczności to zamach stanu czy rewolucja - tłumaczył Krzysztof Łapiński z PiS.

- Wszystkim puściły emocje, na pewnym etapie nie było to kontrolowane - mówił na antenie Nowa TV.

- Dzisiaj musimy sobie powiedzieć, że doszliśmy praktycznie do ściany. Jesteśmy w takiej sytuacji, że eskalowanie konfliktu może doprowadzić do rzeczy bardzo niebezpiecznych - stwierdził Łapiński.

Polityk podkreślił wagę kompromisu, sytuacji, kiedy „każdy z czegoś zrezygnuje”.

„Kuchciński jak uparty nastolatek”

- Marszałek Kuchciński wykazał się uporem upartego nastolatka w którym emocje wzięły górę nad odpowiedzialnością za sprawowany urząd - komentował Adrian Zandberg z Partii Razem.

- Problem polega na tym, że Prawo i Sprawiedliwość przyzwyczaiło się do narzucania swojej woli - kontynuował gość programu „Proste pytanie”.

- Dla nas to wszystko, powiedzmy sobie uczciwie, to była żenada - przyznał Jacek Wilk z Kukiz'15.

„To jest czyste warcholstwo”

- Po raz pierwszy czułem się jak w cyrku. Z jednej strony rzeczywiście, marszałek może zareagował trochę niewspółmiernie. Ja bym na jego miejscu zastosował raczej karę finansową - stwierdził poseł partii Kukiz'15.

- To, co potem zrobiło to warcholstwo, bo tak to trzeba nazwać, zajęcie mównicy, zablokowanie obrad Sejmu, uniemożliwienie pracy w parlamencie - dodał.

- Tu obie strony po prostu zachowały się w sposób absolutnie skandaliczny - oznajmił Jacek Wilk

Atmosfera gęstniała już od czwartku, kiedy to większość liczących się w Polsce mediów protestowała przeciw planowanym zmianom w Sejmie. Od 1 stycznia 2017 roku przedstawiciele mediów będą mieli radykalnie ograniczony wstęp na jego teren. Od piątku tysiące ludzi demonstruje swój sprzeciw na ulicach Warszawy - m.in. pod gmachem parlamentu.

(„Proste pytanie” Nowa TV)

proste pytanie

sejm

pis

protest

demonstracja

Marek Kuchciński

opozycja

Redakcja 24 godziny
date_range 18 grudnia 2016 schedule 08:39