24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Donald Tusk zeznawał w Warszawie – przywitały go tłumy

Szef RE będziespędził w prokuraturze kilka godzin

Donald Tusk przyjechał w środę do Warszawy, aby złożyć zeznania w prokuraturze. Szef Rady Europejskiej był przesłuchiwany ws. śledztwa dotyczącego szefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Zwolennicy i przeciwnicy Tuska czekali na niego tłumnie na Dworcu Centralnym – doszło do przepychanek i ostrej wymiany zdań.

Pociąg z Donaldem Tuskiem wjechał przed godz. 11.00 na Dworzec Centralny. Na byłego premiera czekały tłumy zwolenników i przeciwników. Obie strony były zaopatrzone w transparenty i głośno skandowały swoje hasła.

Donalda Tuska przywitali m. in. politycy Platformy Obywatelskiej: Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa-Błońska, Cezary Tomczyk,Rafał Trzaskowski, Sławomir Nitras, Artur Gierada, a także Stefan Niesiołowski (były poseł PO).

Czytaj także: Zdrada dyplomatyczna Tuska? Sprawa w prokuraturze

Ewa Kopacz powiedziała dziennikarzom, że w jej ocenie Donald Tusk został wezwany do prokuratury tylko, aby mu dokuczyć.

Sam Tusk zaznaczył, że nie ma żadnych przełomowych informacji do przekazania śledczym, a cała sprawa jest elementem nagonki.

Dlaczego wezwano właśnie Tuska?

Przesłuchanie Tuska dotyczyło umowy, którą Służba Kontrwywiadu Wojskowego zawarła z Federalną Służbą bezpieczeństwa po katastrofie smoleńskiej. Fakt jej zawarcia był wielokrotnie krytykowany przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także: Tusk zostaje na drugą kadencję w Radzie Europejskiej!

Szef MON Antonii Macierewicz wielokrotnie wyrażał opinię, że umowa została zawarta wbrew interesom naszego kraju. Według prokuratury, umowa została podpisana bezprawnie – nie było formalnej zgody Donalda Tuska, który pełnił wtedy funkcję premiera.

Śledztwo – w ramach którego będzie zeznawał szef RE – jest prowadzone przeciwko byłym szefom SKW, którzy są oskarżeni o „przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW”.

(fakty.interia.pl, SE.pl)

pis

prokuratura

antoni macierewicz

Donald Tusk

Platforma Obywatelska

rada europejska

prawo i sprawiedliwość

skw

Redakcja 24 godziny
date_range 19 kwietnia 2017 schedule 21:46