24h online
Do walki ze smogiem wystawią… drony źródło: Pixabay/JanBaby

Do walki ze smogiem wystawią… drony

Kraków ma pomysł na palący problem

Stolica Małopolski od lat zmaga się z silnym zanieczyszczeniem powietrza i unoszącym się nad miastem smogiem. Teraz krakowski ratusz ma nowy pomysł. Do walki o płuca mieszkańców chce wystawić… drony.

- Takie maszyny jak drony mogą w znaczący sposób w przyszłości pomóc czy to kontrolować stan jakości powietrza, czy też kontrolować poszczególne paleniska - mówi Radiu ESKA Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. 

Namierzyć i zbadać

Jak się okazuje moduły GPS, które posiada większość bezzałogowców mogą bardzo dokładnie zlokalizować źródło smogu. Pomocne miałyby być także specjalne urządzenia mierzące rodzaj zanieczyszczenia zamieszczone na dronach.

Kraków nie precyzuje, kiedy i ile dronów ma zamiar kupić. Wiadomo, że z podobnej technologii korzystają już Bytom i Gliwice.

(ESKA INFO)

smog

dron

kraków

Redakcja 24 godziny
date_range 6 listopada 2016 schedule 11:59

Zabytki Tarnowskich Gór, w tym pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku, zostały wpisane w niedzielę na Listę UNESCO – zdecydowała komisja obradująca w Krakowie. Światowa Lista Dziedzictwa Narodowego wydłużyła się o kilka nowych pozycji. Oprócz pomników przyrody, formacji geologicznych oraz ekosystemów, w zestawieniu znalazły się także zabytki architektury i urbanistyki.

Redakcja 24 godziny
date_range 9 lipca 2017 schedule 13:15