24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Dług publiczny przekroczył granicę biliona

Czy obywatele mają powody do niepokoju?

Według obliczeń Forum Obywatelskiego Rozwoju prof. Leszka Balcerowicza, dług publiczny przekroczył granicę ponad biliona złotych i niebezpiecznie zbliża się do 55 proc. PKB. Czy jego wzrost możemy odczuć na własnej skórze?

Dług Publiczny to jedna z najważniejszych, ekonomicznych zmiennych, suma zadłużenia sektora finansów publicznych – czyli kredyty, pożyczki, niespłacone zobowiązania najważniejszych instytucji, takich jak: ministerstwa, cała budżetówka, samorządy, NFZ, szkoły i uczelnie, a nawet instytucje kultury – czyli kina czy teatry.

Czy spłata jest możliwa?

Okazuje się, że aby dług zniknął, każdy Polak musiałby zapłacić ponad 25 tys. zł.

Kraje bez długu publicznego praktycznie nie istnieją. Powód jest prosty – współczesna ekonomia jest dynamiczna i opiera się na kredytach, obligacjach i transferach pieniężnych rozłożonych na lata – warto jednak kontrolować jego wysokość.

Zbyt wysoki dług publiczny może jednak stanowić realne zagrożenie dla państwa i w konsekwencji doprowadzić nawet do jego bankructwa – w ostatnich latach mogliśmy obserwować przykład Argentyny i Grecji. Bankructwo oznacza m. in. problemy z wypłacaniem świadczeń takich jak renty czy emerytury, wstrzymane pensje, kolejki do bankomatów. Państwo przestaje być rentowne, a konsekwencje najbardziej odczuwają obywatele.

(„24 godziny”)

długi

leszek balcerowicz

pkb

zadłużenie

dług publiczny

pieinądze

rząd

Redakcja 24 godziny
date_range 10 stycznia 2017 schedule 20:48
Czy powinniśmy przyjąć imigrantów z państw muzułmańskich? [SONDAŻ]
Komisja Europejska grozi Polsce ukaraniem

Unia Europejska nadal nie uporała się z ogromną liczbą imigrantów. Polska nie przyjęła jeszcze żadnego uchodźcy - niewykluczone, że niebawem taka postawa zostanie ukarana przez Komisję Europejską. Jakie zdanie mają nasi rodacy? Czy Polska powinna otworzyć swe granice dla imigrantów z krajów z państw muzułmańskich?

Redakcja 24 godziny
date_range 17 maja 2017 schedule 14:23