24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Deresz w „Teraz ja!”: prokuratorzy popełnili wielkie błędy

„Kaczyński przyczynił się do śmierci brata”

– Myślę, że pan Jarosław Kaczyński jest tak zbulwersowany śmiercią swojego brata, do której między nami się przyczynił, że jest gotów pójść na każdą walkę – ocenił w programie „Teraz ja!” w Nowa TV Paweł Deresz, mąż zmarłej w katastrofie smoleńskiej posłanki SLD i szefowej Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Jolanty Szymanek-Deresz.

– To on wymyślił podróż swojego barta do Katynia, do Smoleńska, on nie dopilnował, żeby samolot nie wystartował z warszawskiego lotniska, bo przecież wszyscy wiedzieli, ze w tych warunkach wystartować. A jeśli już wystartował, to nie miał prawa startować w Smoleńsku, a jednak tam się znalazł – argumentował gość Tomasza Sekielskiego.

Czytaj także: Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej idą do sądu

Paweł Deresz odniósł się także do poniedziałkowej konferencji podsumowującej dotychczasowe prace zespołu prokuratorów badających okoliczności katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Zginęło wówczas 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. – Od dłuższego czasu nie jesteśmy informowani o tym, co się dzieje (ws. śledztwa smoleńskiego – red.) ani przez prokuraturę, ani przez zespół śledczy, ani tym bardziej przez zespół pana Berczyńskiego – mówił w Nowa TV posłanki SLD Jolanty Szymanek-Deresz. – Po prostu boją się ujawnić prawdę, że nie było żadnego zamachu, żadnego wybuchu, że była to normalna katastrofa lotnicza – ocenił.

– Myślę, że pan prokurator Pasionek powinien zacząć od przeproszenia nie tylko nas, ale całego polskiego społeczeństwa za zaniedbania polskiej prokuratury – mówił w niedzielę Paweł Deresz, wdowiec po polityk SLD Jolancie Szymanek-Deresz, ofierze katastrofy. – Pan prokurator Pasionek był przecież w składzie polskiej prokuratury w kwietniu 2010 r., która była w Moskwie, a potem w Warszawie miała olbrzymią możliwość przeprowadzenia szczegółowych badań zwłok. Zwłoki 96 osób przez trzy dni były przecież w Warszawie do dyspozycji – wyjaśniał. Według gościa programu „Teraz ja!” to właśnie śledczy popełnili wielkie błędy.

Czytaj także: Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

Paweł Deresz przyznał, że w sprawie wypadku Tu-154M popełniono wiele błędów i pomyłek „ale te pomyłki nie mają niczego wspólnego z przyczynami katastrofy”. – Wszystkie komisje jako główny cel postawiły sobie badanie nie pomyłek w składaniu zwłok, a dochodzenie do przyczyn katastrofy. Nie można dochodzić do przyczyn katastrofy, badając czy w takiej trumnie leży taka osoba, czy też inna, bo to są dwie odrębne sprawy – wskazywał.

Jednocześnie Deresz podkreślił, że sprzeciwia się ekshumacji żony. Według niego narusza ona zasadę „dajmy spokój zmarłym”.

Zobacz cały program „Teraz ja!” w Nowa TV!

(„Teraz ja!”)

katastrofa smoleńska

podkomisja smoleńska

prokuratura

teraz ja!

ekshumacja

jolanta szymanek-deresz

paweł deresz

tu-154

tomasz sekielski

Redakcja 24 godziny
date_range 3 kwietnia 2017 schedule 13:10
Prezes PiS podał datę ostatniej miesięcznicy!
Nastąpi już niebawem

Podczas 88. miesięcznicy smoleńskiej Jarosław Kaczyński mówił m. in., że trzeba dążyć do prawdy, która jest coraz bliżej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości sugerował także, kiedy będzie miała miejsce ostatnia miesięcznica katastrofy – ma nastąpić 96 miesięcy po wypadku prezydenckiego tupolewa.

Redakcja 24 godziny
date_range 11 sierpnia 2017 schedule 13:36