24h online
Dekret Trumpa ws. imigrantów działa. Na razie czasowo źródło: Flickr/Gage Skidmore

Dekret Trumpa ws. imigrantów działa. Na razie czasowo

Sąd Najwyższy zdecydował

Imigracyjny dekret Donalda Trumpa tymczasowo wszedł w życie. Decyzję podjął Sąd Najwyższy, tym samym anulując wyroki niższych instancji. Prezydent USA przekonuje, że to zwycięstwo dla narodowego bezpieczeństwa Amerykanów.

Dekret imigracyjny z 6 marca zakłada 90-dniowy zakaz wstępu na teren Stanów Zjednoczonych dla obywateli Libii, Iranu, Somalii, Sudanu, Syrii oraz Jemenu. Ponadto przewiduje 120-dniowy zakaz wstępu wszystkich uchodźców w celu opracowania lepszych procedur sprawdzania podróżnych.

Czytaj także: Sąd: dekret Trumpa niezgodny z prawem

Rozporządzenie już w marcu spotkało się z wielkim sprzeciwem i zostało zablokowane dzień przed jego wejściem w życie przez sędziów sądów federalnych. Biały Dom odwołał się wtedy do sądu apelacyjnego, lecz ten podtrzymał decyzje niższych instancji. Donald Trump argumentował, że kieruje się wyłącznie bezpieczeństwem narodowym USA, a wymienione kraje są podejrzewane o wspieranie terroryzmu.

Czytaj także: Amerykanie niezadowoleni z antyimigranckiego dekretu Trumpa

Dekret obejmuje wszystkie osoby, które nie posiadają żadnych bliskich związków z obywatelami Stanów Zjednoczonych. Ci, których wiąże rodzina bądź miejsce pracy, nie będą zagrożeni.

(„24 godziny”)

dekret

donald trump

imigranci

usa

sąd najwyższy

Redakcja 24 godziny
date_range 27 czerwca 2017 schedule 10:47