24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Dama z gronostajem” własnością państwa

Ministerstwo kultury podpisało umowę

Kolekcja Fundacji Książąt Czartoryskich ze słynną „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci przeszła w ręce państwa. W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie minister kultury prof. Piotr Gliński podpisał umowę zakupu z księciem Adamem Karolem Czartoryskim Zbiory liczą około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych.

Polski rząd w imieniu podatników kupił 29 grudnia jeden z prawdopodobnie najcenniejszych obrazów na świecie i to prawdopodobnie za najmniejsze możliwie pieniądze. Według ministra kultury prof. Glińskiego Skarb Państwa zapłacił za kolekcję około 500 mln zł.

To cena nie tylko za słynne płótno Da Vinciego, ale za całą kolekcję książąt Czartoryskich, w tym „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta, rysunki Renoira, Breugla, „Polonia” Matejki, a nawet akt Hołdu Pruskiego.

Eksperci nie mają wątpliwości. Cena nie jest rynkowa – tylko „Dama z gronostajem” ubezpieczona była na 300 mln dol.

Zarząd do dymisji

Formalnie kolekcją od lat zarządzała Fundacja Książąt Czartoryskich, a muzealia można było oglądać w Krakowie. W czerwcu o kupnie muzeum z zawartością zaczął głośno mówić minister kultury. Rozpoczęły się negocjacje z właścicielem fundacji, mieszkającym od urodzenia na emigracji księciem Adamem Karolem Czartoryskim. A wszystko ponad głowami dotychczasowych zarządców kolekcji z Krakowa, którzy podali się do dymisji, gdy tuż przed świętami dobito targu.

W czwartek umowę podpisał sam książę, a w imieniu fundacji członkowie nowego zarządu.

Fundacja zarabiała na kontrowersyjnym wypożyczaniu obrazu za granicę, ale nie miała pieniędzy, by ukończyć remont muzeum. Nieoficjalnie to główne argumenty za wykupem kolekcji przez państwo.

(„24 godziny”)

piotr gliński

sztuka

zamek królewski

skarb państwa

dama z gronostajem

fundacja książąt czartoryskich

kultura

Warszawa

obrazy

leonardo da vinci

Redakcja 24 godziny
date_range 29 grudnia 2016 schedule 20:38
Zmarł Janusz Głowacki
Miał 79 lat

Janusz Głowacki był znanym dramaturgiem, prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych. Został nagrodzony prestiżowymi nagrodami literackimi, m.in. American Theatre Critics Association Award. O jego śmierci poinformowała żona, Olena Leonenko-Głowacka.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 sierpnia 2017 schedule 16:48