24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Czy seniorzy powinni siadać za kółkiem?

W Bydgoszczy doszło do tragedii

Przed Wigilią w Bydgoszczy 77-letni kierowca nie zauważył czerwonego światła i przejechał przez przejście dla pieszych. Śmiertelnie potrącił 6-letniego chłopca. Bydgoszczanie są w szoku i pytają czy, seniorzy powinni siadać za kółkiem?

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 22 grudnia 77-letni kierowca nie zauważył czerwonego światła i nie hamując przejechał przez przejście dla pieszych. Zatrzymał się dopiero kilkadziesiąt metrów później. Być może dopiero wtedy zorientował się, że śmiertelnie potrącił 6-letnie dziecko.

Mieszkańcy Bydgoszczy do dziś są w szoku i pytają czy seniorzy powinni siadać za kółkiem? Lekarze nie mają wątpliwości, że z wiekiem może szwankować refleks, podzielność uwagi i zdolność oceny sytuacji. Z kolei instruktorzy nauki jazdy opowiadają się za okresowymi badaniami dla kierowców powyżej 70 roku życia.

Aktualnie nie ma przepisów, które nakazywałyby seniorom mającym prawo jazdy, badać się okresowo. To czy pójdą do lekarza, żeby zweryfikować zdolność do prowadzenia samochodu zależy od nich samych i ich zdrowego rozsądku.

(24 godziny)

prawo jazdy

śmiertelne potrącenie

kierowca

bydgoszcz

wypadek

Redakcja 24 godziny
date_range 28 grudnia 2016 schedule 21:57