24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Czy Polska straci unijne fundusze?

Niepokojące informacje

Portal Politico informuje o niemieckim dokumencie rządowym, w którym zachodni sąsiedzi sondują przyszły budżet wspólnoty. Mają w nim pytać, czy można uzależnić wypłatę funduszy od przestrzegania zasad prawa. A jeśli tak, to Politico wskazuje Polskę jako kandydata do cięć przez prowadzony od miesięcy spór z Komisją Europejską. - To trudne do wykonania, a być może w ogóle niemożliwe, bo ogranicza prawa członkowskie - odpowiada polski MSZ.

W aktualnej perspektywie unijnej dla Polski przewidziane jest ponad 80 miliardów złotych. A jak będzie w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2020-2026? O tym przywódcy państw Unii będą dyskutować jesienią. Jednak portal Politico dotarł do dokumentu przygotowywanego przez niemiecki rząd.

Niemcy chcą wiedzieć, czy odbiór funduszy strukturalnych można uzależnić od przestrzegania fundamentalnych zasad praworządności. To właśnie wobec Polski komisja Europejska wszczynała ostatnio kontrolę praworządności. A ostatnio upominała za krytykę szefa polskiego MSZ. Niemcy będą oglądali każde euro dwa razy, zanim jako największy płatnik wrzucą je do unijnej kasy.

- Polska i Niemcy na pewno zetrą się w walce o przyszłość unijnego budżetu. Pewne jest, że czasy koziego, złotego rogu, z którego można czerpać pieniądze już nie wrócą – ocenia Wojciech Jakóbik, analityk i red. naczelny portalu BiznesAlert.pl.

(„24 godziny”)

unia europejska

pieniądze

fundusze

Redakcja 24 godziny
date_range 31 maja 2017 schedule 21:40