24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Czy Polacy potrzebują mediów narodowych? [SONDAŻ]

Większość nie ma wątpliwości

W Sejmie jest rządowy projekt nowelizacji ustawy abonamentowej. Posłowie skierowali go w czwartek do dalszych prac. Nowelizacja budzi ostre kontrowersje, bo zmusza dostawców płatnej telewizji (czyli operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do ujawniania danych swoich klientów. Mieliby je przekazywać Poczcie Polskiej, która zajmuje się zbieraniem abonamentu na media narodowe. A co o abonamencie sądzą Polacy? Sprawdziliśmy to razem z „Super Expressem”.

Na zlecenie Nowej TV i „Super Expressu” Instytut Badań Pollster sprawdził nastawienie Polaków do płacenia abonamentu.

„Czy zrezygnowałbyś z oglądania TVP i słuchania Polskiego Radia w zamian za zwolnienie z abonamentu?” – brzmiało pytanie zadane badanym.

Jak się okazuje, większość Polaków nie miałaby problemu z brakiem dostępu do mediów narodowych. „TAK” odpowiedziało 64 proc. ankietowanych. Mniej niż jedna czwarta (22 proc.) nie chciałaby rezygnować z TVP i Polskiego Radia, w zamian za oszczędności na abonamencie.

Czytaj także: Czy Polacy są zadowoleni z rządów PiS? [SONDAŻ]

Pozostałych 14 proc. respondentów nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na nasze pytanie.

Zapytaliśmy także z czego powinna być utrzymywana TVP. Aż 64 proc. pytanych uznało, że wyłącznie z reklam. Prawie jedna piata (19 proc.) uważa, że na budżet TVP powinny się składać wpływy z reklam i z abonamentu. Jedynie co dziesiąty pytany (9 proc.) uważa, że telewizja narodowa powinna radzić sobie wyłącznie dzięki wpływom z abonamentu.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 7-8 czerwca 2017 roku na próbie 1059 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

(„24 godziny”)

jarosław kulczycki

TVP

polskie radio

abonament

media narodowe

sondaż

Redakcja 24 godziny
date_range 9 czerwca 2017 schedule 21:16