24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Czy Polacy na Wyspach powinni bać się Brexitu?

Prawa obcokrajowców pod znakiem zapytania

Dwie poprawki do procedury Brexitu zostały odrzucone przez Izbę Gmin. Po pierwsze, deputowani nie będą mogli wetować warunków wystąpienia Zjednoczonego Królestwa ze Zjednoczonej Europy. Po drugie – co jest szczególnie ważne dla prawie miliona Polaków pracujących na Wyspach – odrzucono poprawkę, która gwarantuje mieszkańcom Unii mieszkającym w Wielkiej Brytanii dotychczasowe prawa.

Premier Theresa May dostała finalną aprobatę Parlamentu, aby wyprowadzić Zjednoczone Królestwo ze Zjednoczonej Europy. Negocjacje artykułu 50. (czyli wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii) mają potrwać dwa lata.

Jedna z dwóch odrzuconych poprawek zobowiązywała brytyjski rząd, aby obywatele spoza Wielkiej Brytanii (lecz z paszportem kraju członkowskiego np. polskim) zatrzymali prawa pobytu, które mają obecnie.

Czytaj także: Theresa May przedstawiła warunki Brexitu

Choć odrzucenie poprawki na tę chwilę nic nie wnosi, to jednak w przyszłości mogą zmienić się zasady uzyskiwania np. pozwolenia na pracę, prawa pobytu czy brytyjskich zasiłków.

Eksperci przewidują, że będzie to jedna z kluczowych kwestii negocjacji między Londynem a Brukselą.

(„24 godziny”)

wielka brytania

Polacy

londyn

unia europejska

brexit

emigracja

Redakcja 24 godziny
date_range 14 marca 2017 schedule 21:38
Lekkoatleci wracają z Londynu z podniesionym czołem
Zdobyli osiem medali

To był piękny turniej dla polskich lekkoatletów i kibiców. Biało-czerwoni osiągnęli w Londynie swój najlepszy wynik w historii występów na Mistrzostwach Świata, zdobywając osiem medali, w tym dwa złote. Dominację potwierdzili w rzucie młotem Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek. Oboje zdobyli swoje trzecie złote medale mistrzostw świata w karierze i zgodnie powtarzają jednak – to nie koniec.

Redakcja 24 godziny
date_range 14 sierpnia 2017 schedule 16:02