24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Czy można odmówić badania alkomatem?

Sprawą zajął się reporter „24 godzin”

Każdego roku podczas kontroli trzeźwości policja zatrzymuje ponad 100 tysięcy pijany kierowców. Coraz częściej jednak kierowcy sprzeciwiają się wyrywkowemu badaniu alkomatem domagając się od funkcjonariuszy podstawy prawnej.

Tak zrobił kilka dni temu Piotr Najzer, polityk Kongresu Nowej Prawicy. Policja chciała go zbadać alkomatem przy ulicy Iławskiej w Bydgoszczy. Najzer odmówił badania. Policjant powołał się na na art. 129i, punkt 4. kodeksu drogowego („Warunki oraz sposób przeprowadzania badań, o których mowa w ust. 1 i 2, określa ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”).

Polityk szedł jednak w zaparte i tłumaczył, że uzasadniony przypadek z cytowanej ustawy jest w momencie spowodowania wykroczenia lub kolizji. Jak widać na nagranym filmie, Najzer żadnego zdarzenia drogowego nie spowodował. Dyskusję z policjantem nakręcił telefonem komórkowym i opublikował w serwisie YouTube.

Mec. Katarzyna Kosik z Kancelarii Prawnej Świeca i Wspólnicy mówi, że ochrona wolności jednostki jest zagwarantowana w przepisach i każde odstępstwo powinno być w nich sprecyzowane.

Więcej w materiale wideo.

 

 

Źródło: www.youtube.com/watch?v=NaWe62K9E3k

 

 

(„24 godziny”)

polska

Redakcja 24 godziny
date_range 16 listopada 2016 schedule 20:00