24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Czy media powinny zostać zrepolonizowane?

Prof. Wiesław Godzic w „Więc jak?”

– Taka była historia. Kiedyś Niemcy, nasz najbliższy sąsiad, miał pieniądze, a my mieliśmy coś do sprzedania. Po kilku latach widać, że to dobrze funkcjonuje. W związku z czym, nie wiem po co zmieniać właściciela – socjolog i medioznawca prof. Wiesław Godzic ocenił tymi słowami pomysł PiS dotyczący repolonizacji krajowych mediów. Ekspert programu „Więc jak?” odniósł się m. in. do listu, który szef koncernu Ringier Axel Springer Mark Dekan wysłał do polskich pracowników.

O liście Marka Dekana poinformowały w połowie marca „Wiadomości” TVP1. Dziennikarze Telewizji Publicznej ocenili, że Dekan oczekuje nieprzychylnego stosunku do braku poparcia rządu Beaty Szydło podczas wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

– Ja nie widzę w ogóle problemu z tym listem. Nie wiem dlaczego zyskał on taką popularność. Normalna, korporacyjna wypowiedź szefa – ocenił gość Sławomira Jastrzębowskiego.

– Gazety mają pewną linię programową. Zaczyna się ona pewnie od wydawcy, pewnie od właściciela i od wierchuszki dziennikarskiej. Do pana (Sławomira Jastrzębowskiego, który jest redaktorem naczelnym „Super Expressu” - przyp. red.) nie przyjdzie ktoś, kto nie akceptuje - choćby na podstawowym poziomie - tego, co pana gazeta reprezentuje – ocenił prof. Godzic.

Czytaj także: Krzysztof Szczerski: w Europie nie ma sytuacji jedności

Ekspert „Więc jak?” podkreślił, że według osób, które latami pracowały w Ringier Axel Springer, nie ma tam wskazówek. – Nie tak się je przekazuje, gdyby były – dodał prof. Godzic.

– Zamiast tej afery, to ja bym chciał, żeby nastały takie czasy, żeby rzecznik rządu powiedział „dziękujemy wam bardzo. Nie będziemy stać na parkingu, wybierzemy się z Wami w tę podróż”. Jaka to by była piękna rzecz – powiedział rozmówca Jastrzębowskiego, który porównał rozwój Europy do podróży szybkim pociągiem.

– Niemcy mają troszkę więcej pieniędzy, kapitału, ludzi. Jak dotąd nam pomagali - przecież największy eksport mamy do Niemiec. Nie rozumiem po co zaczynać znowu „Rotę”: „nie będzie Niemiec pluł nam w twarz” – stwierdził medioznawca na antenie Nowa TV.

(„Więc jak?”)

Sławomir Jastrzębowski

Ringier Axel Springer

gazety

Wiesław Godzic

media

więc jak

Redakcja 24 godziny
date_range 22 marca 2017 schedule 09:13
Adam Bielan o wizycie prezesa PiS w Londynie
Jarosław Kaczyński był bardzo blisko zamachu

– Byliśmy w drodze na Downing Street, staliśmy już ubrani. Wychodziliśmy z miejsca w którym mieliśmy lunch. Dostaliśmy informację (najpierw z Polski), że coś złego się dzieje pod parlamentem, a później zadzwonił już oficjalnie brytyjski ambasador, który był wtedy w Londynie – mówił w programie „Więc jak?” wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Polska Razem), który towarzyszył prezesowi PiS podczas jego wizyty na Wyspach. Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Theresy May zostało przełożone na następny dzień ze względu na przeprowadzony w mieście zamach.

Redakcja 24 godziny
date_range 29 marca 2017 schedule 09:14