24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Czy mamy szanse w walce z dopalaczami?

Eksperci o walce na śmierć i życie

- Lista substancji zakazanych rośnie, pęka właściwie w szwach, a takie przypadki mnożą się. Więc jakby nie jest to adekwatna odpowiedź - mówiła w programie „Tu i teraz” Agnieszka Sieniawska, prawniczka, Polska Sieć Polityki Narkotykowej. Ekspertka odniosła się do historii 6-letniej dziewczynki, która zginęła z rąk własnego brata. Młody mężczyzna prawdopodobnie był pod wpływem dopalaczy.

Jako przykład radzenia sobie z dopalaczami prawniczka podała Portugalię. - Portugalia przede wszystkim przedefiniowała całą politykę narkotykową stosowaną w swoim kraju. Postawiła głównie na edukację i profilaktykę, a nie zakazy - mówiła na antenie Nowa TV.

- Miesięcznie powstają dwie, trzy nowe substancje, które zalewają cały rynek Europy - ocenił Robert Rutkowski, specjalista od leczenia uzależnień.

Śmierć jak abstrakcja

- Jak się ma osiemnaście lat, nie ma śmierci, to jest abstrakcja. Stąd bieganie po pędzących pociągach, skakanie na główkę w miejscach niezbadanych, stąd próbowanie tych substancji - dodał Rutkowski. W jego ocenie, młodzi ludzie najbardziej boją się śmieszności, nie śmierci.

- Policja nie jest podmiotem dominującym jeżeli chodzi o edukację. My możemy wspierać inne podmioty i to robimy - powiedział mł. insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji

- Współpracujemy z policjami z innych krajów, również z policją portugalską. Wymieniamy się doświadczeniami – odniósł się do walki z dopalaczami.

(„Tu i teraz” Nowa TV)
 

dopalacze

Tu i teraz

narkotyki

Redakcja 24 godziny
date_range 24 listopada 2016 schedule 08:35
Ryszard Kalisz: cały system zawiódł
Były szef MSWiA o działaniach po tragicznych nawałnicach

– Państwo PiS-owskie nie zdało egzaminu – tak Ryszard Kalisz komentował działania po gwałtownych nawałnicach, które w ostatnich dniach przeszły przez Polskę. W ocenie byłego szefa MSWiA „cały system zależny od najwyższej władzy politycznej zawiódł”. – To była nawałnica nieporównywalna z niczym innym, co mieliśmy w Polsce – dodał gość Jarosława Kulczyckiego na antenie Nowa TV.

Redakcja 24 godziny
date_range 18 sierpnia 2017 schedule 09:05