24h online
Czeka nas podwyżka cen prądu źródło: „24 godziny”

Czeka nas podwyżka cen prądu

Ile więcej zapłaci przeciętna rodzina?

Już w 2017 roku czekają nas podwyżki za prąd. Jak przewidują eksperci, opłaty za energię poszybują w górę. „A to oznacza, że przeciętna rodzina zapłaci około 1000 zł więcej rocznie” - przewiduje w rozmowie z „Super Expressem” ekonomista Marek Zuber.

Do połowy grudnia mamy poznać nowe stawki taryf za prąd na 2017 rok. Nieoficjalnie wiadomo, że część dostawców złożyła wnioski w Urzędzie Regulacji Energetyki, domagając się podwyżki taryf dla gospodarstw domowych i firm. - To są podwyżki rzędu kilku procent - mówi „Super Expressowi” osoba z URE.

To jednak nie wszystko, wzrosnąć ma także opłata przejściowa. Z 46 zł rocznie poszybuje w górę do 96 zł.

„Najgorzej będą mieli oczywiście najbiedniejsi”

„Skutki tej polityki wszyscy Polacy odczują, płacąc rachunki za prąd. Jeśli przyjmiemy, że dziś czteroosobowe gospodarstwo domowe rocznie zużywa 2,5 tysiąca kilowatogodzin i płaci za prąd w tym przypadku 1500 zł, to w przyszłym roku w zależności od dostawcy prądu będzie płaciło 1600 zł, czyli kilka procent więcej. Oby nie więcej” - komentuje nam Marek Zuber, ekonomista. Wtóruje mu Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej.

„Polacy niestety zapłacą więcej za prąd. Najgorzej będą mieli oczywiście najbiedniejsi, ale również małe i średnie firmy. Średnio przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci kilka procent więcej w ciągu roku za prąd” - stwierdza Grzegorz Wiśniewski.

(se.pl)
 

rachunki

opłaty

podwyżki

prąd

Redakcja 24 godziny
date_range 24 listopada 2016 schedule 09:28