24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Czego Polacy boją się najbardziej?

Bieda, euro, politycy…

Tygodnik „Polityka” opublikował listę polskich strachów. W sondażu Kantar Public poproszono, by respondenci wskazali trzy swoje największe powody do niepokoju. Wyniki zdecydowanie mogą zaskakiwać.

Okazuje się, że najbardziej boimy się zamachów terrorystycznych – aż 38 proc. respondentów wskazało taką odpowiedź. Strach numer dwa i zaledwie jeden punkt mniej to uchodźcy, którzy przyjechaliby do naszego kraju. Na podium znalazł się jeszcze strach przed wojną – boi się jej 28 proc. respondentów.

Tuż za podium uplasował się lęk przed biedą na starość (27 proc.) oraz przed niepewną przyszłością rodziny i dzieci (26 proc.) Utraty pracy boi się ponad jedna piąta pytanych, dokładnie tyle samo czuje przerażenie na myśl o rządach Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także: Macierewicz powinien zostać zdymisjonowany? [SONDAŻ]

Boimy się też wprowadzenia euro (19 proc.), lękamy przestępstw (18 proc.) i smogu (15 proc.). 14 proc. pytanych wskazało, że boi się wpływu Kościoła na państwo, 12 proc. powrotu do władzy Platformy Obywatelskiej, jedna dziesiąta obawia się zaś rozpadu Unii Europejskiej.

Pamiętajmy: zdaniem psychologów lęk nie jest zły – to efekt instynktu samozachowawczego. Ważne tylko, by nie odebrał nam rozumu.

(„24 godziny”/„Polityka”)

strach

Polacy

terroryzm

uchodźcy

badania

sondaż

terroryści

Redakcja 24 godziny
date_range 26 kwietnia 2017 schedule 21:20