24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

CZD będzie leczyło nowoczesnym lekiem, niedostępnym w Europie

To pierwsza szansa na terapię dla chorych dzieci

Centrum Zdrowia Dziecka będzie leczyło najmłodszych pacjentów eksperymentalną metodą, która nie jest jeszcze dostępna w innych krajach Europy. Chodzi o walkę z SMA, śmiertelnie groźną choroby niemowląt i małych dzieci.

Terapia w Centrum Zdrowia Dziecka odbywać się będzie za specjalnym przyzwoleniem Ministerstwa Zdrowia. Dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni typu I będą leczone w Klinice Neurologii i Epileptologii lekiem (nusinersen), który nie został jeszcze zarejestrowany w Europie, a w USA dopuszczono go do sprzedaży w grudniu ubiegłego roku. Na początku terapią, którą finansuje producent medykamentu, ma zostać objętych 10 pacjentów.

Rodzice dzieci dotknietych schorzeniem mogą się zgłaszać poprzez maila z Kliniką Neurologii i Epileptologii CZD.

Czytaj także: „DZWON ZWYCIĘZCY” ZAWISŁ W CENTRUM ZDROWIA DZIECKA

SMA (ang. spinal muscular atrophy) – rdzeniowy zanik mięśni to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym. Z powodu mutacji w genie obumierają neurony w rdzeniu kręgowym, odpowiadające za pracę mięśni ciała, w wyniku czego mięśnie stają się coraz słabsze, aż do zaniku. SMA jest najczęstszą genetyczną przyczyną śmierci niemowląt i małych dzieci. W starszym wieku choroba zwykle przebiega łagodniej, zawsze jednak prowadzi do braku możliwości samodzielnego poruszania się.

Według danych problem dotyczy ok. 400–800 osób w Polsce. Nie ma jednak centralnego rejestru chorych.

(zdrowie.dziennik.pl, pap.pl)

czd

choroba

lek

SMA

terapia eksperymentalna

zdrowie

centrum zdrowia dziecka

ministerstwo zdrowia

Redakcja 24 godziny
date_range 6 marca 2017 schedule 20:59