24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

CZD będzie leczyło nowoczesnym lekiem, niedostępnym w Europie

To pierwsza szansa na terapię dla chorych dzieci

Centrum Zdrowia Dziecka będzie leczyło najmłodszych pacjentów eksperymentalną metodą, która nie jest jeszcze dostępna w innych krajach Europy. Chodzi o walkę z SMA, śmiertelnie groźną choroby niemowląt i małych dzieci.

Terapia w Centrum Zdrowia Dziecka odbywać się będzie za specjalnym przyzwoleniem Ministerstwa Zdrowia. Dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni typu I będą leczone w Klinice Neurologii i Epileptologii lekiem (nusinersen), który nie został jeszcze zarejestrowany w Europie, a w USA dopuszczono go do sprzedaży w grudniu ubiegłego roku. Na początku terapią, którą finansuje producent medykamentu, ma zostać objętych 10 pacjentów.

Rodzice dzieci dotknietych schorzeniem mogą się zgłaszać poprzez maila z Kliniką Neurologii i Epileptologii CZD.

Czytaj także: „DZWON ZWYCIĘZCY” ZAWISŁ W CENTRUM ZDROWIA DZIECKA

SMA (ang. spinal muscular atrophy) – rdzeniowy zanik mięśni to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym. Z powodu mutacji w genie obumierają neurony w rdzeniu kręgowym, odpowiadające za pracę mięśni ciała, w wyniku czego mięśnie stają się coraz słabsze, aż do zaniku. SMA jest najczęstszą genetyczną przyczyną śmierci niemowląt i małych dzieci. W starszym wieku choroba zwykle przebiega łagodniej, zawsze jednak prowadzi do braku możliwości samodzielnego poruszania się.

Według danych problem dotyczy ok. 400–800 osób w Polsce. Nie ma jednak centralnego rejestru chorych.

(zdrowie.dziennik.pl, pap.pl)

czd

choroba

lek

SMA

terapia eksperymentalna

zdrowie

centrum zdrowia dziecka

ministerstwo zdrowia

Redakcja 24 godziny
date_range 6 marca 2017 schedule 20:59
W Polsce zabraknie pielęgniarek
Nawet 80 tysięcy

Z danych Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wynika, że za niecałe pięć lat, aż 80 tysięcy pielęgniarek odejdzie na emeryturę. Niestety obecnie są marne szanse, żeby te braki uzupełnić. Do pracy zniechęcają przede wszystkim niskie zarobki.

Redakcja 24 godziny
date_range 20 maja 2017 schedule 20:19