24h online
Cywilizacyjny skok – 13 lat Polski w UE źródło: Wikimedia Commons/MPD01605

Cywilizacyjny skok – 13 lat Polski w UE

88 proc. badanych popiera członkostwo

Dla młodych Polaków nasza obecność w Unii jest oczywista. Jednak starsi pamiętają, jak trudno było dostać się do tego elitarnego klubu. Trzeba było wiele u nas zmienić i wprowadzić standardy europejskie w wielu dziedzinach. Od 1 maja 2004 r. Polska zrobiła cywilizacyjny skok.

13 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. 1 Maja 2004 roku nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem europejskiej wspólnoty na podstawie traktatu akcesyjnego podpisanego dwa tygodnie wcześniej przez ówczesnego premiera Leszka Millera. Przed przystąpienie do Unii odbyło się referendum w tej sprawie. Za wejściem Polski do Unii opowiedziało się 77 proc. głosujących.

Jakie korzyści?

W momencie wstąpienia do Unii Europejskiej swoje rynki pracy otworzyło przed Polakami wiele europejskich państw m.in. Wielka Brytania. Jako ostatnie, w 2011 roku, Niemcy i Austria. Od wejścia w 2007 roku do strefy Schengen nie obowiązuje nas kontrola na granicach wewnętrznych Unii.

Drogi, kanalizacja i wsparcie wsi

Z pomocą funduszy europejskich wybudowano w Polsce ponad 650 oczyszczalni ścieków i 45 tysięcy kilometrów sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Wsparcie unijne tych inwestycji wynosi średnio około 65 proc.

Przybyło też ponad 670 km autostrad oraz 800 km dróg ekspresowych.

Czytaj także: Polska na wojnę z Unią Europejską?

Na obecności w Unii skorzystała też polska wieś. Dzięki środkom unijnym obszary wiejskie zyskały atrakcyjność turystyczną, a rolnicy nowe technologie w gospodarstwie. 38 produktów regionalnych z Polski zyskało ochronę prawną.

Polacy za Unią

Według najnowszych badań CBOS-u, aż 88 proc. badanych popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Przeciwnych jest 8 proc., a 4 proc. – niezdecydowanych.

Znacznie większy sprzeciw wzbudza kwestia przyjęcia wspólnej waluty. Przeciwnych euro jest 62 proc. Zmiany środka płatniczego chciałoby 22 proc.

(„24 godziny”)

1 maja

kraj członkowski

strefa schengen

rocznica

ue

unia europejska

euro

Redakcja 24 godziny
date_range 1 maja 2017 schedule 18:31
To już 40 lat bez Elvisa Presleya
Teorie spiskowe nie tracą na popularności...

Podobno sfingował własną śmierć. Podobno żyje na wyspie z innymi sławami, które tak jak on, upozorowały swoje odejście. Podobno też porwali go kosmici. Elvis Presley nie żyje od 40 lat – rocznica minęła w wtorek. Ale zdaniem wielu, wcale nie umarł. Jego legenda na pewno żyje i ma się świetnie. Trudno zliczyć wszystkie teorie, jakie pojawiły się przez cztery ostatnie dekady. Niektórzy sami nawet przyznawali się do tego, że są Elvisem.

Redakcja 24 godziny
date_range 16 sierpnia 2017 schedule 15:33