24h online
Cywilizacyjny skok – 13 lat Polski w UE źródło: Wikimedia Commons/MPD01605

Cywilizacyjny skok – 13 lat Polski w UE

88 proc. badanych popiera członkostwo

Dla młodych Polaków nasza obecność w Unii jest oczywista. Jednak starsi pamiętają, jak trudno było dostać się do tego elitarnego klubu. Trzeba było wiele u nas zmienić i wprowadzić standardy europejskie w wielu dziedzinach. Od 1 maja 2004 r. Polska zrobiła cywilizacyjny skok.

13 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. 1 Maja 2004 roku nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem europejskiej wspólnoty na podstawie traktatu akcesyjnego podpisanego dwa tygodnie wcześniej przez ówczesnego premiera Leszka Millera. Przed przystąpienie do Unii odbyło się referendum w tej sprawie. Za wejściem Polski do Unii opowiedziało się 77 proc. głosujących.

Jakie korzyści?

W momencie wstąpienia do Unii Europejskiej swoje rynki pracy otworzyło przed Polakami wiele europejskich państw m.in. Wielka Brytania. Jako ostatnie, w 2011 roku, Niemcy i Austria. Od wejścia w 2007 roku do strefy Schengen nie obowiązuje nas kontrola na granicach wewnętrznych Unii.

Drogi, kanalizacja i wsparcie wsi

Z pomocą funduszy europejskich wybudowano w Polsce ponad 650 oczyszczalni ścieków i 45 tysięcy kilometrów sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Wsparcie unijne tych inwestycji wynosi średnio około 65 proc.

Przybyło też ponad 670 km autostrad oraz 800 km dróg ekspresowych.

Czytaj także: Polska na wojnę z Unią Europejską?

Na obecności w Unii skorzystała też polska wieś. Dzięki środkom unijnym obszary wiejskie zyskały atrakcyjność turystyczną, a rolnicy nowe technologie w gospodarstwie. 38 produktów regionalnych z Polski zyskało ochronę prawną.

Polacy za Unią

Według najnowszych badań CBOS-u, aż 88 proc. badanych popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Przeciwnych jest 8 proc., a 4 proc. – niezdecydowanych.

Znacznie większy sprzeciw wzbudza kwestia przyjęcia wspólnej waluty. Przeciwnych euro jest 62 proc. Zmiany środka płatniczego chciałoby 22 proc.

(„24 godziny”)

1 maja

kraj członkowski

strefa schengen

rocznica

ue

unia europejska

euro

Redakcja 24 godziny
date_range 1 maja 2017 schedule 18:31
Kwaśniewski: nie konstytucja jest problemem, a to że rządzący ją łamią
Były prezydent w Nowa TV

– Moim zdaniem dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – mówił w Nowa TV Aleksander Kwaśniewski. – Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał były prezydent.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 czerwca 2017 schedule 10:06