24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Cyberprzemoc wśród nastolatków. „Czasami wygodniej zaatakować”

Program "tu i teraz"

- Młody człowiek robi sobie kalkulację, bilans zysków i strat. Czasami wygodniej zaatakować – tak o cyberprzemocy wśród nastolatków w programie „Tu i teraz” mówił Maciej Krzymowski, pedagog i psycholog.

Goście Beaty Tadli komentowali problem cyberprzemocy na przykładzie sprawy samobójstwa 13-latki w Giżycku. Dziewczynka wyskoczyła z okna, bo w internecie była prześladowana przez grupę rówieśniczą. Pod jej adresem kierowano mnóstwo obelg. Wypominano jej, że jest „kujonem” i siedzi z nosem w książkach.

Eksperci stwierdzili, że często młody człowiek z problemem zostaje sam i nie jest w stanie sobie z nim poradzić. - Takiej osobie brakuje kogoś, z kim może porozmawiać, kogoś kto sprawdzi czy wszystko dzieje się tak jak powinno. Niestety żyjemy w czasach, gdzie wszystko gwałtownie przyspieszyło i rodzice nie zawsze mają chwilę dla dzieci – ocenił Maciej Krzymowski, pedagog i psycholog

Jak dodał, w wirtualnym świecie dzieci i młodzież zaspokajają swoje potrzeby kontaktu z innymi ludźmi, bo „czasem brakuje im rozmowy, wsparcia i szacunku”. Krzymowski podkreślił, że kontakt rodzica z dzieckiem jest bardzo ważny. - Kiedy będziemy budować u niego potencjał, autorytet i zaufanie i wspierać, to ono nabierze takich kompetencji, które pomogą mu uporać się z problemami – ocenił gość programu „Tu i teraz”.

„Czasami wygodniej zaatakować”

Eksperci zaproszeni do studia ocenili, że w momencie, kiedy młody człowiek musi zmierzyć się z problemem to często kalkuluje co dla niego jest bardziej opłacalne. - Czasami wygodniej zaatakować, szczególnie kiedy ma się doświadczenie bycia ofiarą. Młody człowiek robi sobie kalkulację, bilans zysków i strat - komentował Krzymowski. Jak dodał, sprawca wybiera taki motyw swojego działania, który daje mu poczucie panowania nad sytuacją.

Obejrzyj pełne wydanie programu „Tu i teraz”.

(„Tu i teraz”)

młodzież

przemoc

polska

program publicystyczny

Redakcja 24 godziny
date_range 29 listopada 2016 schedule 09:10
„Patrzymy bardzo podejrzliwie na kobiety, które ujawniają przemoc”
W „Tu i teraz” o bagatelizowaniu rodzinnych dramatów

Do internetu trafiło nagranie przerażającej kłótni małżeńskiej radnego z Bydgoszczy Rafała Piaseckiego z żoną Karoliną – która opublikowała jej zapis w internecie. Wiele naszych klientek czuje się na sali sądowej jak oskarżone, nie jak ofiary – stwierdziła w programie „Tu i teraz” założycielka Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska. – Są kobiety, które po prostu zostały zabite przez swoich oprawców. Co wymiar sprawiedliwości ma do zaproponowania? No nic tak naprawdę – oceniła Wanda Nowicka z fundacji Równość i Nowoczesność.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 kwietnia 2017 schedule 09:01