24h online
Co nas nie zamrozi… to nas uzdrowi? źródło: PIOTR MECIK / SE / EAST NEWS

Co nas nie zamrozi… to nas uzdrowi?

Warto hartować ciało korzystając z mroźnych temperatur

Nie od dziś wiadomo, że należy chronić się przed zimnem – mroźna aura sprzyja przeziębieniom. Jeśli jednak odpowiednio się przygotujemy, możemy wykorzystać niskie temperatury, aby wzmocnić nasz organizm. Jak to zrobić?

Do osób, które wiedzą jak korzystać z niskich temperatur, aby zdrowie na tym skorzystało, zdecydowanie należą morsy.

Okazuje się, że lodowate kąpiele, wcale nie muszą nieść ze sobą bolesnej traumy. Odważni mogą cieszyć się wyższą odpornością na zimowe choroby, większą wydolnością układu sercowo-naczyniowego czy lepszym ukrwieniem skóry.

Nie należy jednak zapominać, że kąpiel w wodzie o temperaturze sięgającej niemal 0 stopni Celsjusza może trwać jedynie kilka minut – dłuższa mogłaby zakończyć się niebezpiecznym wyziębieniem organizmu.

Krioterapia – zabójczy mróz na kilka chwil

Walory mrozu są używane do leczenia wielu dolegliwości. Krioterapia – pod taką nazwą w medycynie określa się formę zimnolecznictwa w której stosuje się temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza.

Wyróżnia się krioterapię miejscową (krótkotrwały nawiew mroźnego powietrza na wybraną partię ciała) oraz krioterapię ogólnoustrojową (całe ciało jest poddawane krótkiemu działaniu bardzo niskich temperatur sięgających nawet – 160 st. C). Obie metody mogą być stosowane bardzo krótko – mowa o okresie nie przekraczającym 3 minut.

Lecznicze metody korzystania z zimna stają się coraz popularniejsze. Więcej o ich fenomenie w materiale „24 godzin” o 18.30 na antenie Nowa TV.

(„24 godziny”)

mróz

morsy

zimno

krioterapia

zima

Redakcja 24 godziny
date_range 9 stycznia 2017 schedule 11:07
Wieje i pada w całej Polsce – setki interwencji straży
Marcowa aura daje się we znaki

Powalone drzewa, podtopione domy, zalane ulice, setki gospodarstw bez prądu – w ciągu ostatniej doby pogoda mocno dała się we znaki mieszkańcom wielu polskich miejscowości. Straż pożarna interweniowała setki razy, a silne podmuchy wiatru spowodowały utrudnienia w ruchu pociągów. Najgorzej było na południu Polski. Na poprawę pogody trzeba będzie poczekać.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 lutego 2017 schedule 16:55